România încheie Eurobasket 2017 cu un eșec, 69-86 cu Muntenegru

Naționala României a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 86-69 (24-19, 18-11, 24-23, 20-16), joi, în ultimul meci din Grupa C a Campionatul European de baschet masculin - FIBA Eurobasket 2017, ale cărei partide au fost găzduite de Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Deși tricolorii au pierdut toate cele cinci meciuri jucate la Cluj-Napoca se pot consola cu performanța individuală reușită joi de Andrei Mandache, care a realizat un ''triple double'', al doilea din istoria Campionatului European, după cel al croatului Toni Kukoc în 1995. Căpitanul naționalei României, jucător la CSM CSU Oradea, a reușit în meciul cu Muntenegru 14 puncte, 10 recuperări și 11 pase decisive, scrie agerpres.ro.

Tricolorii au marcat primele două puncte ale meciului, dar apoi au încasat 8 la rând. România a revenit în joc și a preluat conducerea, cu 11-9 și 13-12, însă Muntenegru a încheiat primul sfert în avantaj, cu 24-19.

Diferența de pe tabelă a crescut apoi la 12 puncte la jumătatea confruntării, 42-30. Sfertul al treilea a fost mai echilibrat, fiind adjudecat de oaspeți la diferență de un singur punct, 24-23. În cele din urmă Muntenegru s-a impus cu 86-69, aceasta fiind diferența maximă din acest meci.

Pentru România, lipsită de Vlad Moldoveanu, au jucat: Andrei Mandache 14 puncte, 10 recuperări, 11 pase decisive, Cătălin Petrișor 2 rec, 4 pd, Radu Paliciuc 6 p, 5 rec, 1 pd, Bogdan Nicolescu 2 p, 2 rec, 1 pd, Octavian Popa-Calotă 1 rec, Alexandru Olah 1 pd, Titus Nicoară 6 p, 1 rec, Emanuel Cățe 2 p, Rolland Torok 10 p, 3 rec, Cătălin Baciu 11 p, 6 rec, 2 pd, Nandor Kuti 18 p, 1 rec, 4 pd.

În echipa oaspete au evoluat: Nikola Vucevic 11 p, 6 rec, 3 pd, Suad Sehovic 1 rec, Nikola Pavlicevic 9 p, 1 rec, 6 pd, Dino Radoncic 13 p, 3 rec, 1 pd, Bojan Dubljevic 13 p, 9 rec, 1 pd, Filip Barovic 6 p, 4 rec, 1 pd, Vladimir Mihailovic 5 p, 8 rec, 5 pd, Nikola Ivanovic 5 p, 2 rec, 5 pd, Nemanja Vranjes 10 p, 2 pd, Nemanja Djurisic 14 p, 7 rec, 1 pd.

În celelalte meciuri din grupă, Croația a surclasat Cehia cu 107-69, iar Spania a dispus de Ungaria cu 87-64. Croația a marcat cel puțin 100 de puncte într-un meci de la FIBA Eurobasket pentru prima oară din 1997, când câștiga cu 100-93 în fața Germaniei.

În clasamentul final al grupei, Spania a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de Croația, 9 puncte, Muntenegru, 8 puncte, Ungaria, 7 puncte, Cehia, 6 puncte, România, 5 puncte. Primele patru clasate s-au calificat în optimile de finală.

România a participat pentru prima oară la Campionatul European după o pauză de 30 de ani, încheind cu cinci înfrângeri competiția de la Cluj-Napoca: 68-83 cu Cehia, 58-74 cu Croația, 50-91 cu Spania, 71-80 cu Ungaria și 69-86 cu Muntenegru.