România, debut cu victorie în preliminariile Campionatului European feminin din 2012

Naţionala de handbal feminin a României a debutat, miercuri, la Râmnicu Vâlcea, cu victorie, în preliminariile CE din 2012, în faţa reprezentativei Portugaliei, scor 35-24 (15-12), în primul meci din grupa a 2-a.

Debutul României în preliminariile CE din 2012 a reprezentat, aşa cum era de aşteptat, o victorie, însă meciul cu Portugalia nu a însemnat doar un "galop de sănătate". După 20 de minute, România conducea la limită, 9-8, replica lusitanelor fiind aprigă, deşi în minutul 15 erau conduse, cu 7-2. La pauză, tabela arăta 15-12 în favoarea echipei noastre.

În repriza secundă, fetele şi-au dat drumul la joc (23-13, min. 39 şi 28-18, min. 49), iar antrenorul Radu Voina a rulat lotul, în care s-au regăsit şi debutantele Denisa Dedu şi Eliza Buceschi, ambele componente ale naţionalei de tineret. Selecţionerul s-a bucurat şi de revenirea căpitanului Cristina Vărzaru la reprezentativă, după 10 luni de absenţă. Scor final, 35-24, România acumulând primele două puncte în preliminarii.

Marcatoarele României au fost Manea 7 goluri, Stanca 6, Buceschi 4, Vărzaru 3, Vizitiu 3, Ardean Elisei 3, Farcău 2, Busuioceanu 2, Curea 2, Chirilă 1, Fiera 1, Cartaş 1, în timp ce lusitanele le-au avut în prim-plan pe Alves 6 goluri, Aguiar 6, Pereira 5.

Tot miercuri s-a jucat şi cealaltă partidă din grupa a 2-a, între Serbia şi Grecia, scor 36-20 (19-9). Serbia este pe primul loc după prima etapă, urmată de România, Portugalia şi Grecia.

Tricolorele vor mai disputa un singur meci în 2011 în grupa a 2-a, sâmbătă, la Salonic, cu reprezentativa Greciei, urmând ca celelalte partide să aibă loc, începând cu 21 martie 2012.

Primele două clasate din fiecare din cele şapte grupe se vor califica la turneul final al Campionatului European din Olanda (2012), care este programat în intervalul 2-16 decembrie. La turneul final sunt calificate din oficiu campioana europeană Norvegia şi naţiunea gazdă, Olanda.