ROMÂNIA - DANEMARCA. Vezi care e cel mai clar succes obținut de ”tricolori” cu danezii VIDEO

România - Danemarca se joacă în această seară, de la ora 21:45, pe Cluj Arena, în cea de-a cincea etapă din preliminariile CM 2018. Vezi care e cel mai clar succes obținut de ”tricolori” cu danezii în istoria confruntărilor directe.

Naționala României are un bilanț pozitiv în meciurile directe cu Danemarca, având 4 victorii, 2 egaluri și 3 înfrângeri. Cele două formații s-au întâlnit ultima dată pe 18 noiembrie 2014, într-un amical câștigat cu 2-0 de "tricolori" pe Arena Națională, ambele goluri fiind marcate de Claudiu Keșeru, jucător care se află în lot și pentru partida din această seară.

Cea mai clară victorie obținută de "tricolori" cu Danemarca s-a produs pe 11 mai 1975, pe fostul 23 august din București, în preliminariile Euro 1976. România s-a impus atunci cu 6-1 după golurile înscrise de Dudu Georgescu (28, 76), Zoltan Crișan (40, 59), Mircea Lucescu (83) și Cornel Dinu (85), unica reușită a oaspeților venind de la Peter Dahl (86). Selecționata de atunci nu a reușit, însă, să se califice la turneul final din Iugoslavia. VEZI REZUMATUL VIDEO

Un alt succes important cu Danemarca a venit pe 15 noiembrie 1989, scor 3-1, pe Ghencea, în preliminariile Cupei Mondiale din 1990. Cu o lună înaintea acestui joc, echipa pregătită la vremea respectivă de Emeric Ienei pierduse cu 0-3 pe Parken Stadium, și avea nevoie de un succes în returul cu Danemarca pentru a se califica la Mondialul din Italia. Și minunea s-a produs. Danezii au marcat primii, prin Povlsen (6), dar "tricolorii" au revenit surprinzător prin golurile lui Balint (25, 61) și Sabău (38). VEZI REZUMATUL VIDEO

Ultima întâlnire oficială dintre cele două reprezentative a fost nefericită pentru România. Pe 10 septembrie 2003, Naționala lui Anghel Iordănescu a scos un 2-2 pe Parken Stadium, rezultat în urma căruia "tricolorii" au ratat calificarea la Euro 2004. Gazdele au deschis scorul prin Tomasson (35), din penalty. În repriza a doua, Mutu a restabilit egalitatea (62), iar Pancu a făcut apoi 2-1 după un șut puternic cu dreptul din afara careului. România a ratat în minutele următoare 4 ocazii prin Mutu (de două ori), Cernat și Bratu. În al cincilea minut de prelungire, când victoria părea să fie în mâinile României, Danemarca a restabilit egalitatea prin Laursen (95). VEZI REZUMATUL VIDEO