Primul eșec din 2021 pentru “Șepcile roșii”. “U” Cluj a fost învinsă de Rapid

Formația pregătită de Costel Enache a cedat în fața rivalei din Liga a 2-a, scor 1-0, într-un joc de pregătire disputat la Baza Sportivă Coresi.

Clujenii au început bine partida și au dominat primele secvențe de joc. Chacana și Golan, de două ori, au trecut pe lângă gol, însă Drăghia a fost la post. La revenirea de la cabine, rapidiștii au preluat ințiativa, iar la șase minute de la reluare, Ursu a reușit să îl învingă pe Muțiu.

Veștile proaste au continuat pentru Universitatea Cluj, care i-a pierdut în repriza secundă pe Gabi Tamaș și Dan Berci, accidentați. Deși nu au mai beneficiat de aportul celor doi, “Șepcile roșii”au lovit bara prin Negrean, iar Pop, Ștefănescu și Pîrvulescu au trecut și ei pe lângă gol. Astfel, “studenții” au suferit prima înfrângere din perioada de pregătire, 0-1, în fața Rapidului.

“U” Cluj în prima repriză: Vâtcă, Telcean, Luchin, Sburlea, Taub, Acka, Dican, Meșter, Ribeiro, Golan, Chacana

“U” Cluj în repriza seecundă: Muțiu, Rus, Tamaș, Răuță, Berci, Ilieș, Negrean, Filip, Ștefănescu, Pop, Pîrvulescu. Au mai evoluat: Dican, Moraru.

Pentru “studenți” urmează un nou joc de pregătire, joi, în compania celor de la Steaua.