Notele ZIUA, după succesul CFR-ului din derby-ul cu FCSB. Ciprian Deac a fost omul meciului pe National Arena

Campioana s-a impus în duelul primelor două clasate și a luat un avans de șase puncte în fruntea clasamentului din Liga 1.

După ce ultimele cinci partide dintre cele două formații s-au încheiat cu același scor, 1-1, “feroviarii” au reușit să se impună pe terenul roș-albaștrilor după mai bine de doi ani de pauză. Elevii lui Conceicao au evoluat din nou cu gândul mai mult la puncte decât la spectacol și au reușit să se distanțeze în clasament, cu cinci etape înainte de finalul sezonului regulat.

Giedrius ArlauskisNota 7. Lituanianul a avut o evoluție bună și și-a salvat colegii în mai multe rânduri.

Cristian ManeaNota 7. Apărătorul lateral al campioanei s-a achitat bine de sarcinile defensive, dar nu a fost prezent la fazele din atac.

Paulo VinciusNota 8. Brazilianul a fost din nou cel mai bun om din apărarea “feroviarilor” și a fost cel de la care a pornit primul gol.

Andrei MureșanNota 7. Stoperul a salvat două goluri ca și făcute, dar a și fost eliminat în finalul partidei.

Mario CamoraNota 8. Căpitanul CFR-ului a dominat pe parte sa de teren și a avut o evoluție la cel mai înalt nivel.

Damjan DjokovicNota 7. Croatul a fost liantul dintre apărarea și atacul “feroviarilor” în partida de pe Arena Națională.

Mihai BordeianuNota 7. Mijlocașul a făcut din nou risipă de efort și a creat spații pentru colegii săi.

Juan Culio Nota 7. Fără să se vadă prea mult în jocul campioanei, argetinianul a distribuit balonul cu foarte multă precizie.

Ciprian DeacNota 9. A marcat primul gol cu o execuție superbă și a fost principalul pericol din tabăra clujenilor.

George ȚucudeanNota 8. Golgheterul “feroviarilor” a făcut un joc altruist, care i-a pus în valoare pe colegii săi.

Billel OmraniNota 8. Francezul a alergat mult și a fost aproape de gol în mai multe rânduri.

Alexandru IonițăNota 9. Introdus în minutul 66, în locul lui Bordeianu. Mijlocașul clujenilor a obținut eliminarea lui Roman și a reușit să transforme un penalty, la ultima fază a partidei.

Adrian PăunNota 7. Introdus în minutul 75, în locul lui Țucudean. Tânărul fotbalist al CFR-ului a alergat mult și a obținut penalty-ul din ultimul minut.

Adam Langfără notă. Introdus în minutul 90, în locul lui Deac.

Antonio ConceicaoNota 8. Portughezul a ales bine tactica în partida cu bucureștenii și a pus în valoare punctele forte ale elevilor săi.

Pentru CFR Cluj urmează pauza competițională, iar “feroviarii” vor reveni la lupta din Liga 1, în luna februarie.