Naționala de tineret luptă pentru un loc la EURO 2021. “Tricolorii” se duelează cu Irlanda de Nord

| Foto: mediafax.ro

Echipa pregătită de Mirel Rădoi evoluează împotriva reprezentativei britanice în ultimul meci al anului din preliminariile turneului final continental.

Dacă naționala de seniori a dezamăgit din nou, reprezentativa de tineret păstrează în continuare șanse importante de calificare la EURO 2021. Deși au pierdut primul meci, în Danemarca, “tricolorii mici” au avut un parcurs perfect de atunci și au cel mai bun atac și cea mai bună defensivă din Grupa 8 de calificare. În plus, naționala pregătită de Mirel Rădoi conduce în clasamentul celor mai bune locuri doi din preliminarii.

În partida tur, desfășurată în urmă cu o lună la Voluntari, România U21 a trecut fără emoții de irlandezi. Deși nu s-a înscris în prima repriză, Băluță a deschis scorul imediat după pauză, iar Ciobanu și Mihăilă au stabilit scorul final, 3-0. În plus, “tricolorii mici” au înregistrat trei victorii în utimele cinci jocuri, în timp ce Irlanda de Nord nu se poate lăuda cu vreun succes în ultimele cinci partide.

Echipele probabile:

Irlanda de Nord U21: Hughes – Balmer, Toal, Brown, Graham – Gordon, McCalmont, McCann, Galbraith – Lavery, Dunwoody

România U21: Vlad – Rațiu, Chindriș, Pașcanu, Boboc – Ciobanu, Oaidă, Moruțan – Mihăilă, Petre, Olaru

Partida dintre România U21 și Irlanda de Nord U21 se va disputa astăzi, de la ora 19:30.