Miriuță merge în continuare pe mâna jucătorilor săi. "Au câștigat atâtea puncte"

Miriuță merge în continuare pe mâna jucătorilor săi.
CFR Cluj a suferit, luni seara, primul eșec din campionat după o serie de trei victorii succesive. "Feroviarii" au cedat cu 0-1 în fața Pandurilor Târgu Jiu, după golul înscris, în minutul 31, de fundașul Marian Pleașcă.

"Nu ne aşteptam la o înfrângere, cu toate că le-am spus jucătorilor că va fi un meci greu. Chiar dacă Pandurii au probleme financiare, nu mai contează atunci când intră pe teren. N-am făcut o primă repriză reuşită, am şi greşit la golul primit. Apoi am forţat egalarea, introducând doi atacanţi, pe Negruţ şi Omrani.

Nouvier trebuia să rupă echilibrul la mijlocul terenului, dar nu s-a întâmplat azi. Am mare încredere în jucătorii mei, cei care au câştigat atâtea puncte. Asta e, mergem înainte și ne vom pregăti pentru meciul cu Astra de joi. Astra e o echipă foarte puternică, au jucat bine şi în cupele europene", a spus antrenorul "feroviarilor", Vasile Miriuță.

"E o victorie foarte importantă pentru moralul nostru, după necazurile din ultima perioadă. Ţin să felicit jucătorii pentru atitudinea lor, au făcut un meci aproape perfect. Au muncit foarte mult, merită toata aprecierea noastră", a declarat tehnicianul Pandurilor, Petre Grigoraș.

CFR ocupă în acest moment locul 5, cu 26 puncte. Gorjenii au urcat pe 8, cu 23 puncte. Joi, 1 decembrie 2016, elevii lui Vasile Miriuță vor evolua pe terenul campioanei Astra Giurgiu. De partea cealaltă, Pandurii vor primi vizita celor de la FC Voluntari.