Marco Rus speră să joace finala Cupei României alături de "U" Cluj: "Vrem să bucurăm suporterii"

Tânărul jucător se așteaptă la un duel complicat în sferturile de finală ale competiției împotriva celor de la Hermannstadt.

Cu 6 jocuri disputate de la sosirea sa la Cluj-Napoca, Marco Rus își dorește să se impună cât mai repede în primul 11 al "studenților". Mai mult, tânărul mijlocaș speră să contribuie la un trofeu al Cupei României, începând chiar cu meciul din sferturile de finală ale competiției.

"Vom aborda la fel meciul ca cele de campionat. Va fi complicat, întâlnim un adversar bun, cu multă calitate. Cel mai important e să ne calificăm în semifinale și să ne apropiem de finală. Am văzut imagini de anul trecut, toți ne dorim să ajungem în finală.

Vrem să bucurăm suporterii și suntem fotbaliști pentru a câştiga trofee și pentru a juca meciuri cu presiune mare.

Am prins puțin ritm în ultima vreme, cred ca pot și mai bine. Încet m-am obișnuit cu stilul de joc și cu partea tactică. Sper să am și realizări, goluri, pase de gol. Ca mijlocaș de bandă acesta e rolul meu și vreau să ajut echipa", a declarat mijlocașul înaintea semifinalei Cupei României.

Partida dintre Universitatea Cluj și Hermannstadt e programată miercuri, de la 21:00.