Liverpool și Arsenal au remizat în Premier League, în timp ce Barcelona a câștigat dramatic cu Rayo Vallecano. Rezultate complete

| Foto: facebook.com/ChampionsLeague

Catalanii sunt în continuare pe primul loc în La Liga, iar PSG a scris istorie în Franța cu a 12-a victorie consecutivă în tot atâtea etape.

Premier League

În derby-ul rundei din Premier League, Arsenal a primit vizita lui Liverpool. Deși “Cormoranii” au deschis scorul, elevii lui Unai Emery au egalat, iar rezultatul îi ajută doar pe cei de la Manchester City, care s-au distanțat la două puncte în fruntea clasamentului din Anglia.

Rezultate:

Bournemouth – Manchester United 1-2 (Wilson/Matial, Rashford)

West Ham – Burnely 4-2 (Arnautovic, Anderson 2, Chicharito/Gudmundsson, Wood)

Newcastle – Watford 1-0 (Perez)

Everton – Brighton 3-1 (Richarlison 2, Coleman/Dunk)

Cardiff – Leicester 0-1 (Gray)

Arsenal – Liverpool 1-1 (Lacazette/Milner)

Wolverhampton – Tottenham 2-3 (Neves, Jimenez/Lamela, Lucas, Kane)

Manchester City – Southampton 6-1 (Hoedt-autogol, Aguero, Silva, Sterling 2, Sane/Ings)

Chelsea – Crystal Palace 3-1 (Morata 2, Pedro/Townsend)

Partida Huddersfield – Fulham se va disputa azi, de la ora 22:00, în direct pe Eurosport.

Serie A

A fost o etapă cu multe goluri în prima ligă din Italia. Inter și Napoli au marcat câte cinci, împotriva celor de la Genoa, respectiv Empoli, în timp ce campiona Juventus s-a impus cu 3-1 în fața lui Cagliari. AC Milan a reușit o victorie dramatică la Udinese, cu un gol marcat în al șaptelea minut de prelungire.

Rezultate:

Napoli – Empoli 5-1 (Insigne, Mertens 3, Milik/Caputo)

Inter – Genoa 5-0 (Gagliardini 2, Politano, Joao Mario, Nainggolan)

Fiorentina – AS Roma 1-1 (Veretout/Florenzi)

Juventus – Cagliari 3-1 (Dybala, Bradaric-autogol, Cuadrado/Joao Pedro)

Lazio – Spal 4-1 (Immobile 2, Cataldi, Parolo/Antenucci)

Sampdoria – Torino 1-4 (Quagliarella/Belotti 2, Falque, Izzo)

Parma – Frosinone 0-0

Chievo – Sassuolo 0-2 (Di Francesco, Giaccherini-autogol)

Bologna – Atalanta 1-2 (Mbaye/Mancini, Zapata)

Udinese – AC Milan 0-1 (Romagnoli)

La Liga

În Spania, etapa a debutat cu o remiză a celor de la Atletico Madrid, la Leganes. Concitadina elevilor lui Simeone, Real a câștigat cu Valladolid, iar liderul Barcelona a învins dramatic la Vallecano, unde era condusă cu trei minute înainte de finalul partidei.

Rezultate:

Leganes – Atletico Madrid 1-1 (Carillo/Griezmann)

Real Madrid – Real Valladolid (Vinicius, Ramos)

Valencia – Girona 0-1 (Pons)

Rayo Vallecano – Barcelona 2-3 (Pozo, Garcia/Suarez 2, Dembele)

Eibar – Alaves 2-1 (Jordan, Diop/Jony)

Villareal – Levante 1-1 (Alfonso/Mori-autogol)

Real Sociedad – Sevilla 0-0

Huesca – Getafe 1-1 (Etxeita/Molina)

Betis Sevilla – Celta Vigo 3-3 (Loren, Junior, Canales/Gomez 2, Mendez)

Partida Espanyol – Athletic Bilbao se va disputa azi, de la ora 22:00 și va fi transmisă de Telekom Sport și Digisport.

Bundesliga

Campioana Bayern Munchen a avut din nou probleme și a reușit doar o remiză în fața celor de la Freiburg. Liderul Borussia Dortmund a câștigat greu la Wolfsburg, iar echipa românului Alexandru Maxim, Mainz s-a impus în fața lui Werder Bremen.

Rezultate:

Stuttgart – Frankfurt 0-3 (Haller, Rebic, Muller)

Wolfsburg – Dortmund 0-1 (Reus)

Schalke – Hannover 3-1 (Bentaleb, Embolo, Uth/Weydandt)

Leverkusen – Hoffenheim 1-4 (Bellarabi/Nelson, Joelinton 2, Grifo)

Bayern Munchen – Freiburg 1-1 (Gnabry/Holer)

Augsburg – Nurenberg 2-2 (Finnbogason, Schmid/Fuchs, Muhl)

Hertha Berlin – RB Leipzig 0-3 (Werner 2, Cunha)

Monchengladbach – Dusseldorf 3-0 (T. Hazard 2, Hofmann)

Mainz – Werder Bremen 2-1 (Mateta, Gbmain/Pizzaro)

Ligue 1

În Franța lucrurile par deja stabilite, după ce PSG a câștigat tot în primele 12 etape și are un avans de 11 puncte. În ultima etapă, parizienii au învins chiar principala urmăritoare, Lille. Marseille a pierdut categoric la Montpellier, iar Lyon a remizat pe teren propriu cu Bordeaux.

Rezultate:

PSG – Lille 2-1 (Mbappe, Neymar/Pepe)

Lyon – Bordeaux 1-1 (Aouar/Cornelius)

Strasbourg – Toulouse 1-1 (Mothiba/Gradel)

Reims – Monaco 1-0 (Cafaro)

Nice – Amiens 1-0 (Gouano-autogol)

Dijon – Nimes 0-4 (Bouanga 2, Savanier, Briancon)

Caen – Rennes 1-2 (Crivelli/Hunou, Sarr)

Nantes – Guingamp 5-0 (Sala 2, Rongier, Toure, Girotto)

Saint Etienne – Angers 4-3 (Diony, Debuchy, Manceau-autogol, Hamouna/Pavlovic, Tait, Bahoken)

Montpellier – Marseille 3-0 (Laborde 2, Lasne)