Halep, în FINALĂ la Roland Garros după ce a învins-o pe Garbine Muguruza: "Voi încerca doar să fac asta"

| Foto: stirileprotv.ro

Simona Halep a învins-o pe spanioala Garbine Muguruza cu 6-1, 6-4, după o oră şi 34 de minute. Este a doua finală consecutivă la Roland Garros pentru Simona şi a doua în acest an, după cea de la Australian Open, pierdută în faţa lui Caroline Wozniacki.

"Ştiam că trebuie să fiu agresivă, să joc rapid şi totul a decurs bine. Am fost puternică pe picioare şi mental. Am avut încredere pe tot parcursul partidei. Am avut mare încredere după primul set, că aveam meciul în mână. Nu am renunţat şi am crezut în fiecare lovitură.

E o mare oportunitate pentru mine să joc în finală. Voi încerca doar să fac mai mult decât anul trecut să fiu mai bună şi voi vedea ce se va întâmpla", a spus Simona la finalul partidei cu Muguruza.

Halep a învins-o pe spaniola de pe locul 3 mondial cu 6-1, 6-4, după o oră şi 34 de minute.

Sâmbătă, în finală, Simona o întâlneşte pe americanca Sloane Stephen (nr. 10 WTA) care a învins-o în două seturi, 6-4,  6-4 pe  Madison Keys, nr. 13 mondial.