Francezul testat de “U”, Sony Mustivar, a ajuns la Petrolul

Francezul testat de “U”, Sony Mustivar, a ajuns la Petrolul
Mijlocaşul francez Sony Mustivar, care a dat probe de joc la Universitatea Cluj timp de două săptămâni, fără să ajungă la o înţelegere cu gruparea “Şepcilor roşii”, a ajuns la Petrolul Ploieşti. El va fi testat în următoarea perioadă de către gruparea antrenată de Valeriu Răchită.

Fotbalistul francez, ultima dată la Bastia, grupare din Ligue 2, a fost urmărit la lucru timp de mai bine de două săptămâni de către staff-ul Universităţii, însă n-a reuşit să impresioneze. În plus, pretenţiile sale financiare au fost considerate exagerate în condiţiile în care, în primă fază, ar fi urmat să joace la echipa secundă.

Mustivar a ajuns la Petrolul, unde va da probe de joc pentru următoarea săptămână. Tot la gruparea prahoveană va juca până la vară şi Josia Lisboa Basso, fostul fundaş central al Universităţii. Brazilianul, în vârstă de 22 de ani, a jucat pentru "U" în returul sezonului 2009-2010, la finalul căruia "Şepcile roşii" au promovat în Liga I. După despărţirea de "U", Basso a jucat pentru un sezon la Slavia Sofia, în prima ligă bulgară.

La Petrolul va evolua şi Andrei Voican, fotbalist împrumutat de Universitatea Cluj pentru şase luni. "Voican e un jucător cu reale calităţi, care n-a avut însă ocazia să joace prea mult în acest sezon din cauza concurenţei. Tocmai de aceea am luat decizia ca el să fie împrumutat la o echipă bună, unde să poată prinde mai multe minute. Din vară el revine la noi", a explicat Ionuţ Badea, antrenorul Universităţii.

 

Comenteaza