Fotbal pe jumătate şi un punct pentru “U”

Fotbal pe jumătate şi un punct pentru “U”
Universitatea a jucat bine doar o repriză în faţa Braşovului, a reuşit să deschidă scorul după pauză, dar apoi s-a trezit egalată şi n-a avut replică.

Debutul Universităţii în 2011 a fost contrastant. Timp de o repriză "Şepcile roşii" au avut nu mai puţin de şase ocazii clare, dar n-au reuşit să înscrie. Paradoxal, golul a venit după pauză, în ciuda unui joc în scădere, dar "studenţii" n-au ştiut ţine de rezultat, fiind egalaţi. Rezultatul îngreunează serios situaţia echipei lui Ionuţ Badea, care rămâne în zona primejdioasă a clasamentului.

Ionuţ Badea a început jocul de ieri cu un prim "11" aproape de cel pe care l-a clădit în Antalya. Surpriza a fost titularizarea lui Nicola Ascoli în banda stângă şi, parţial, introducerea lui Tony Nwakaeme, în detrimentul lui Claudiu Niculescu sau Gabriel Machado. Jocul a curs bine în primele 45 de minute, iar terenul a rezistat cu brio. Nigerianul Tony a dat startul ratărilor cu un şut din unghi, în minutul 9, prins de portar. Cristea a avut ocazia să-şi îndulcească debutul la "U", dar a trimis extrem de slab cu capul, din poziţie centrală. Păcurar a continuat show-ul cu un şut-centrare, respins greu de Marc de sub bară, iar Delgado l-a întins pe portarul braşovean cu o minge bine plasată, de la 20 de metri. Nasser şi Păcurar au ţinut foarte bine mijlocul, recuperând cu precizie de ceasornicar, iar Tony şi Cristea au venit bine după mingi în spate. Ultimii au combinat excelent pentru ocazia reprizei, dar "Prinţul" a trimis peste poartă, din doi metri, o poziţie din care era mai greu să rateze decât să înscrie!

Jucătorii Universităţii au lăsat la vestiare pasele, ocaziile şi inspiraţia, intrând în jocul încâlcit al braşovenilor. Cu toate astea, norocul le-a surâs elevilor lui Ionuţ Badea. Cristea a intrat în careu cu mingea la picior, iar Goldim n-a găsit altă variantă decât să-l agaţe pe mijlocaş. Delgado a "arestat" mingea şi a executat cu sete penalty-ul, dedicând apoi reuşita logodnicei sale. În teorie, jocul urma să curgă favorabil "studenţilor", care aveau toate premisele unei victorii importante şi normale, având în vedere că până atunci jucătorii Braşovului au văzut poarta lui Popa doar în poze. Practica însă i-a doborât pe "studenţi". Pele a avut o intrare imprecisă şi inutilă în careu, "secerându-l" pe Hadnagy. Ilyes a transformat frumos şi a atârnat o piatră de moară de gâtul clujenilor. Badea a forţat, cu Machado, iar mai apoi cu Niculescu, dar nici unul dintre ei nu a primit mingi utile. Terenul a început să se transforme într-o adevărată mlaştină, iar "studenţii" n-au mai putut lega pase. Oaspeţii au încercat să forţeze pe contraatac şi au fost extrem de aproape să dea lovitura de graţie în două rânduri. Mai întâi, Chipciu a apărut la finalizare, dar a fost blocat de Popa, iar în ultimul minut al jocului Năstăsie aproape că le-a provocat un atac de cord celor 4.000 de fani clujeni, şutând în plasa laterală a porţii.

Universitatea rămâne înfundată destul de serios în zona nisipurilor mişcătoare şi are nevoie de cel puţin un punct în etapa viitoare la Vaslui pentru a compensa semi-eşecul de ieri.

Vezi aici comentariul livetext al meciului.

Kovacs şi-a urcat "studenţii" în cap

Arbitrul Istvan Kovacs a fost ţinta reproşurilor oficialilor şi ale jucătorilor Universităţii la finalul partidei. Aceştia i-au imputat fragmentarea inutilă a jocului, dar şi faptul că a încheiat meciul când gazdele se pregăteau să execute un corner. "I-am reproşat lui Kovacs momentele de nesancţionare. Una e să faci un fault de joc, alta e să faci şapte. Ideea jocului e de a juca mingea, nu de a-l opri", a declarat Badea la finalul partidei.

 

Comenteaza