Forma slabă continuă în Gruia. CFR Cluj învinsă de Viitorul în duelul ultimelor două campioane ale României

Clujenii au pierdut împotriva echipei lui Hagi, după ce au primit două goluri în ultimele 5 minute.

Partida din Gruia a avut un start echilibrat, iar cele două echipe au reușit să se anihileze reciproc. Jocul s-a disputat la mijlocul terenului, fără ca una dintre formații să preia inițiativa. Păun a fost primul care a încercat poarta, dar șutul său de la 20 de metri a scuturat transversal lui Buzbuchi.

După ocazia clujeanului, Viitorul a preluat controlul partidei și a pus presiune, fără să amenințe serios poarta lui Fernandez. Totuși, Ianis Hagi l-a încercat de câteva ori pe goalkeeperul spaniol. Astfel, după un joc modest din partea ambelor echipe, prima repriza s-a încheiat 0-0.

Antonio Conceicao a mutat ofensiv înaintea actului secund și l-a intrdus pe Tambe în locul lui Ioniță. Forcingul de început al CFR-ului a dat roade, iar golgheterul Țucudean a deschis scorul împotriva fostei sale echipe. “Feroviarii” au încercat să controleze partida și au reușit și cu aportul adversarilor, care au avut probleme în ultima treime.

Deși Mladen și Hagi s-au apropiat periculos, lovitura de teatru a venit în minutul 86, când Voduț l-a învins pe Fernandez cu un șut din apropierea centrului terenului. Când meciul părea să se îndrepte spre o remiză, Hațiegan a dictat penalty, iar Ianis Hagi a transformat fără emoții. Astfel, Viitorul s-a impus cu 2-1 în Gruia.

CFR Cluj: Fernadez – Peteleu (Manea ‘57), Vincius, Mureșan, Camora – Djokovic, Males, Ioniță (Tambe ’46) – Mailat (Costache ’65), Țucudean, Păun

Viitorul: Buzbuchi – Mladen, Țîru, Luchin, De Nooijer – Achim (Voduț ‘67), Băluță, Vână – Hagi, Drăguș (Houri ‘79), Mățan (Ciobanu ‘56)

CFR Cluj rămâne pe locul doi în clasament, cu 12 puncte, după șapte etape. Următorul meci pentru clujeni va fi derby-ul cu FCSB.