Favorita publicului, Ana Bogdan, eliminată în primul tur la Transylvania Open 2022

| Foto: ZIUA de Cluj

Cap de serie numărul 3 la Cluj-Napoca, românca a fost învinsă de Jule Niemeier, scor 7-6(5), 6-2.

Cele două sportive au jucat de la egal la egal, în ciuda diferenței din ierarhia mondială. Ana Bogdan a fost împinsă de la spate de cei prezenți în tribune, însă loviturile puternice ale jucătoarei din Germania i-au pus mari probleme. La capătul primului set, care a durat aproape o oră și jumătate, Niemeier s-a impus cu 7-6(5).

În setul secund, românca nu a mai reușit să se ridice la același nivel, iar jucătoarea din Germania a profitat din plin. Chiar dacă tribunele erau de partea ei, Ana Bogdan a fost învinsă, scor 7-6(5), 6-2 și părăsește Transylvania Open 2022 încă din primul tur.

La simplu, Anna Bondar a trecut de Elina Avanesyan, scor 6-4, 6-2, în timp ce pe tabloul de dublu, perechea Golubic/Han a trecut de cuplul Dzalamidze/Panova.

Ultimul meci al zilei pe terenul central de la Transylvania Open 2022 este cel dintre Jasmine Paolini și Marta Kostyuk.