Foto Explicațiile lui Kyros Vassaras după ce VAR nu a funcționat la Unirea Slobozia - CFR Cluj. Ce a transmis șeful CCA
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 11:24
- Sport
- Ascultă știrea
Președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor a oferit opinia sa în legătură cu reușita care a adus toate cele trei puncte "feroviarilor".
În partida dintre Unirea Slobozia și CFR Cluj, disputată la Clinceni, Andrei Cordea a marcat singurul gol în minutul 42. Mijlocașul a plecat dintr-o poziție suspectă de offside, însă sistemul VAR nu a putut interveni.
Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, a oferit explcațiile sale după evenimentele din runda precedentă a Superligii.
"Infrastructura actuală a stadionului din Clinceni nu permite întotdeauna o intervenție precisă pentru situațiile de ofsaid din cauza limitărilor tehnice cauzate de poziționarea și unghiul camerelor. Până când camerele nu vor fi repoziționate sau ridicate, trasarea precisă a liniei de ofsaid va continua să fie imposibilă în situații similare.
În timpul meciului, în minutul 42, operatorul nu a putut trasa linia de ofsaid din cauza unor probleme semnificative cauzate de amplasarea camerelor și de infrastructura stadionului. Camerele din acest stadion sunt amplasate la o înălțime foarte joasă, ceea ce afectează grav precizia și corectitudinea trasării liniei de ofsaid pe imaginile video.
Camera principală a fost montată la o înălțime redusă, ceea ce i-a limitat câmpul vizual și a făcut imposibilă trasarea liniei de ofsaid în momentul pasei decisive, deoarece nu toți jucătorii erau vizibili în cadru la momentul dat.
Camera din dreapta, de la 16 metri, a surprins doar trei puncte de calibrare. Acest lucru este insuficient pentru calibrarea terenului, făcând imposibilă plasarea precisă a liniei din punct de vedere geometric. Camera din stânga, de la 16 metri, a avut de asemenea o acoperire limitată a cadrului, similar cu camera principală, astfel că nu toți jucătorii implicați în faza de ofsaid erau cuprinși în imagine.
Toți acești factori, combinați, fac imposibilă efectuarea unei intervenții precise pentru linia de ofsaid în această situație.
Oficialii video ai meciului au fost instruiți ca, în cazurile în care trasarea liniilor nu este posibilă, să ia o decizie bazată pe cea mai bună imagine oferită de camere și să confirme decizia de pe teren atunci când aceasta nu este clar și evident greșită", a precizat șeful CCA.

foto: captură Digisport











