Debut cu dreptul pentru U-BT Cluj în grupele Basketball Champions League

| Foto: facebook.com/ubtcluj

Formația clujeană a reușit să învingă echipa turcă Darussafaka, scor 66-60, în primul meci din Grupa G a competiției continentale.

Emoțiile debutului și-au spus cuvântul, iar "studenții" au avut un start timorat de joc. Deși au reușit să crească ritmul, după primul sfert, oaspeții conduceau cu 21-14.

În cea de-a doua perioadă de joc, U-BT a menținut nivelul bun de joc și au preluat inițiativa. Astfel, formația clujeană a intrat în avantaj la vestiare, 32-31.

Elevii lui Mihai Silvășan au continuat să controleze partida și după revenirea de la cabine. Defensiva clujeană a ținut piept acțiunilor oaspeților, în timp ce ofensiva a fost la datorie. Astfel, înaintea ultimelor 10 minute, U-BT conducea cu 53-47.

Jocul s-a desfășurat după același scenariu și în ultimul sfert al întâlnirii. În ciuda insistențelor turcilor de la Darussafaka, "studenții" au gestionat bine finalul și au reușit să se impună, scor 66-60.