News alert David Popovici, campion european la 200 de m liber. Tânărul a stabilit un nou record național

| Foto: digisport.ro

Sportivul român a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Kazan (Rusia), cu timpul de 1 min 42 sec 12/100.

La 17 ani, Popovici şi-a trecut în palmares primul său titlu continental la seniori, stabilind şi un nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani.

Popovici a fost urmat în clasamentul final de doi olandezi, Luc Kroon (1 min 42 sec 20/100) şi Stan Pijnenburg (1 min 42 sec 51/100). Popovici fusese înregistrat cu cel mai bun timp şi în semifinale, 1 min 43 sec 08/100.

Aceasta a fost a treia medalie câştigată de România la Europenele în bazin scurt de la Kazan, după argintul şi bronzul obţinute de Robert Glinţă la 100 m spate, respectiv 50 metri spate.

Tot sâmbătă, Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat în semifinalele probei de 100 m liber. Glinţă a fost înregistrat cu al şaptelea timp din serii, 46 sec 74/100, un nou record naţional, iar Popovici a fost al 15-lea, în 47 sec 30/100. Ei vor evolua sâmbătă seara în semifinale.