Cupa Davis la Cluj. Marius Copil aduce primul punct României

| Foto: foto facebook.com/romaniadaviscup

Copil s-a impus în fața lui Kamil Majchrzak (187 ATP), scor 6-2, 6-4, într-o oră și 15 minute.

Polonezul a început puternic primul meci din Sala Polivalentă și a reușit break-ul încă din primul set. Totuși, Copil a revenit și a trecut la conducerea jocului. Românul a mai cedat un singur game până la final și și-a adjudecat primul set, scor 6-2.

Setul secund a fost mai echlibrat, iar Copil a părut copleșit pe alocuri de jocul agresiv a lui Majchrzak. Cei doi tenismeni au mers cap la cap, fiecare reușind să câștige propriul serviciu. În cele din urmă, Copil, 81 ATP, a reușit break-ul în cel de-al nouălea game și s-a impus cu 6-2, 6-4, într-o oră și 15 minute.

România conduce, astfel, cu 1-0, iar în Sala Polivalentă urmează duelul dintre Adrian Ungur și Hubert Hurkacz.