News alert Cupa Challenge merge la Turda. Potaissa a reușit să câștige primul trofeu european din istoria clubului

| Foto: foto ahcpotaissa.ro / Razvan Pasarica / sportpictures.ro

Echipa de handbal masculin a pierdut la Atena, scor 27-26, dar a triumfat datorită diferenței din tur.

După ce luni, galben-albaștri s-au impus la 11 goluri diferență, în Sala Sporturilor “Horia Demian”, returul se anunța unul simplu. În prima repriză, echipa lui Horațiu Gal a dominat autoritar partida, iar la pauză scorul era 18-11.

În partea secundă, jucătorii Potaissei au jucat mai relaxat având în vedere diferența de pe tabelă. Grecii au profitat și au reușit să obțină o victorie de palmares, 27-26. Astfel, Cupa Challenge, al treilea trofeu european ca importanță din handbalul masculin ajunge la Turda.