CFR, victorii pe linie in amicale. A învins clar formaţia de pe 2 din Ungaria

Liderul Ligii 1 a câștigat și al patrulea amical al iernii, scor 3-0, împotriva echipei maghiare Videoton.

Dan Petrescu a început partida de la Benidorm (Spania) în formula Vâtcă - Manea, Luchin, Gilvan, Vlad - Bordeianu, Djokovic - Deac, Ioniță, Păun - Balde

Videoton, echipă aflată pe locul secund în prima ligă din Ungaria, a aliniat un prim "11" cu Tujvel - Vinicius, Reti, Fiola, Lazovic, Hadzic, Huszti, Kovacs, Nego, Patkai, Szabo. De altfel, la formația maghiară joacă și fotbalişti cu CV-uri importante. Fundașul Loic Nego a fost legitimat la AS Roma, în timp ce mijlocașul Szablocs Huszti și atacantul Danko Lazovic au jucat la Zenit St. Petersburg.

Primul gol al partidei a venit în urma unui penalty transformat de Ciprian Deac (26). La doar 6 minute după reușita internaționalului român, scorul a fost majorat de Alexandru Păun (32).

După pauză, Dan Petrescu a efectuate mai multe schimbări, iar atacantul Marius Coman a reușit să marcheze (77), stabilind rezultatul final al partidei.

Următorul meci al ''feroviarilor'' va fi duminică, 28 ianuarie, cu formația FC Sfântul Gheorghe, din Republica Moldova.