CFR Cluj încheie sezonul regulat cu o victorie pe teren propriu

Formația din Gruia s-a impus la limită în fața celor de la Hermannstadt, scor 1-0.

"Feroviarii" aveau mare nevoie de puncte pentru a menține cât mai mică distanța față de lider, însă prima repriză din Gruia le-a aparținut oaspeților, aflați în lupta pentru play-off. După ce Muhar a salvat în fața lui Bejan (28), Ianis Stoica a trimis puțin pe lângă poarta lui Sava (41). Totuși, scorul pauzei la Cluj a fost 0-0.

În schimb, actul secund din Gruia a început cu un CFR schimbat. Mai întâi Michael l-a testat pe Căbuz de la marginea careului (47), pentru ca Muhar să înscrie cu o lovitură de cap, dar reușita croatului a fost anulată (49).

După momente de acalmie, oaspeții au revenit în ofensivă. În două rânduri, Neguț a trecut pe lângă gol (75, 79). Paritda părea să se încheie la egalitate, un rezultat ce nu avantaja pe nimeni.

Totuși, salvatorul CFR-ului din actualul sezon, Philip Otele, a apărut din nou când a fost nevoie de el și a marcat în prelungirile partidei. Astfel, "feroviarii" se impun cu 1-0 și încheie sezonul regulat cu 53 de puncte.