CFR Cluj a părăsit Cupa României. CS U Craiova a răzbunat eșecul din campionat

Formația pregătită de Dan Petrescu a fost învinsă de deținătoarea trofeului, scor 1-0.

Campioana a început cu un prim 11 experimental jocul din Oltenia, iar gazdele au profitat de lipsa de omogenitate a "feroviarilor". Craiovenii au dominat meciul, în timp ce elevii lui Dan Petrescu au suferit la construcție.

La jumătatea reprizei, Baiaram a reușit să îl învingă pe Cristiano, însă reușita a fost anulată pe motiv de offside.

În minutele ce au urmat jocul s-a desfășurat după același scenariu, iar scorul pauzei la Craiova a fost 0-0.

La revenirea de la cabine, gazdele au continuat să domine, în timp ce "feroviarii" au întâmpinat dificultăți în compartimentul ofensiv.

După mai bine de o oră de joc, inevitabilul s-a produs, iar Houri a deschis scorul, cu un șut de la peste 20 de metri (63).

Răspunsul oaspeților a fost unul lipsit de energie, Cestor fiind autorul celei mai mari ocazii, însă Lazar a fost la post și a respins (72).

În ciuda faptului ca CFR Cluj a preluat inițiativa în ultima parte a jocului, ocaziile au fost tot de partea oltenilor, iar campioana a fost eliminată din Cupa României.