CFR a bătut-o pe Astra, dar a trăit periculos în ultimele 20 de minute

CFR Cluj a înregistrat al nouălea succes din acest sezon. ”Feroviarii” au câștigat cu 3-2 pe terenul Astrei Giurgiu, luni seara, în etapa a 12-a din Liga 1.

Trei minute. Atât i-a trebuit echipei lui Dan Petrescu ca să deschidă scorul. Ibrahima Balde a scăpat singur din pasa lui Dan Nistor și l-a învins fără probleme pe Iliev (3). În repriza secundă, Ciprian Deac a majorat avantajul ardelenilor cu un șut plasat din interiorul careului (50). CFR a trăit însă periculos ultimele 20 minute ale întâlnirii de la Giurgiu. Claudiu Belu a tras din 16 metri, iar Manea, în încercarea de a respinge balonul, a deviat mingea în propria poartă (74).

Cu toate astea, formația din Gruia a reușit să refacă diferența de două goluri. Autorul celui de-al doilea gol al CFR-ului, Ciprian Deac, i-a pasat în marginea careului lui Damjan Djokovic, iar mijlocașul croat a trimis mingea în plasă (79). Când necazurile lui Petrescu păreau să se termine, Ioniță a înscris pentru 3-2 cu un șut din întoarcere. Era însă prea târziu pentru giurgiuveni ca să mai schimbe soarta jocului.

CFR Cluj s-a impus cu 3-2 și înregistrează a noua victorie din acest sezon. "Feroviarii" sunt liderii Ligii 1, cu 29 puncte. Astra este pe 5, cu 7 puncte mai puțin.

Astra Giurgiu - CFR Cluj 2-3 (0-1)

Au marcat: autogol Manea (74), Ioniță (92)/Balde (3), Deac (50), Djokovic (79)

Cartonașe galbene: Le Tallec, Marquinhos, Dandea

Astra: Iliev - Stan, Polczak, Bejan (Romario 69), Belu - Seto, Dandea - Ioniță, Marquinhos (Nyuiadzi 81), Balaure - Le Tallec (Abang 53). Antrenor: Edi Iordănescu

CFR: Arlauskis - Peteleu, Boli, Mureșan, Manea - Djokovic (Nouvier 88), Hoban - Deac, Culio (Rus 75), Nistor - Balde (Vera 83). Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Marius Avram

Stadion: Marin Anastasovic, Giurgiu