Cadou nesperat la Pitești. "U" Cluj obține trei puncte după un autogol și urcă pe primul loc în Superligă
- Scris de Ziua de Cluj
- 21 Mar 2026, 22:26
- Sport
- Ascultă știrea
Formația pregătită de Cristiano Bergodi s-a impus la limită pe terenul celor de la FC Argeș, în ca de-a doua rundă a play-off-ului.
După fluierul de start, jocul a început echilibrat, cu intrări tari de ambele părți. După ce jucătorii s-au studiar reciproc și și-au găsit pozițiile potrivite a apărut și prima ocazie. Macalou a pătruns excelent pe linia de fund și a centrat în forță, însă Lukic de pe linia porții a lovit mingea greșit cu capul și a semnat o mare ratare (10).
În minutele ce au urmat, Universitatea a fost echipa ce a avut inițiativa, în timp ce gazdele s-au mulțumit cu acțiuni pe contraatac. Totuși, fazele periculoase la cele două porți au lipsit, iar duelurile s-au purtat mai mult în treimea neutră. Pe final de repriză, oaspeții l-au pierdut pe Chinteș, iar accidentarea sa a forțat efecutarea a două schimbări. Așadar, scorul pauzei la Mioveni a fost 0-0.m
Partida a avut ritm după revenirea de la vestiare, însă ocaziile au continuat să lipsească. Cele două formații au reușit să se anihileze repiproc, în ciuda forțelor proaspete trimise de pe bancă de Cristiano Bergodi și Bogdan Andone. Treptat, miza jocului și-a spus cuvântul, iar jucătorii au părut resemnați cu remize ce se prefigura.
Cu toate acestea, un moment de neatenție a dăruit un gol nesperat Universității. Borța a trimis spre propria poată din marginea terenului, Căbuz a încercat să degajeze, dar a dat pe lângă minge, iar balonul a ajuns în plasă, spre bucuria "studenților" (82).
Aflați neașteptat în avantaj, clujenii au reușit să gestioneze bine finalul de meci, singurul pericol venind din gheata lui Dorinel Oancea, care a avut o execuție de zile mari, care a lovit transversala (90). Astfel, trupa lui Bergodi se impune cu 1-0 la Pitești, obține trei puncte mari și urcă pe primul loc în clasamentul Superligii.











