Ca în finala din sezonul trecut! ”U”, învinsă în ultima secundă de Ploiești. VEZI COMENTARIUL PARTIDEI

Finalistele Diviziei A de baschet masculin, "U" Mobitelco şi CSU Ploieşti, s-au întâlnit astăzi la Cluj. Campionii s-au impus într-un final dramatic.
“U” Mobitelco nu a reușit astăzi revanşa după finala complet ratată a campionatului trecut, pierdută cu un general 4-0 în faţa celei mai modeste echipe a CSU Ploieşti din ultimii ani. Dimpotrivă. Ca în primăvară, a pierdut în ultima secundă, după ce a dominat tot meciul.

Meciul a fosti transmis LIVE TEXT de ziuadecj.ro. Iată meciul, fază cu fază.

Coșgheterul meciului a fost Dykes, cu 23 de puncte. L-au urmat Silvășan, cu 12 puncte, și Fometescu, cu 11. De la învingători, Westrol a strâns 19 de puncte, iar Burlacu, 17.

Câțiva fani cer demisia conducerii, după eșecul cu CSU Ploiești.

În ultima secundă, Dykes face fault. Două aruncări libere transformate de Westrol, 69-70. Fanii au coborât în infern în câteva clipe. Ultimul sfert a fost câștigat detașat de Ploiești, 28-13.

Mai sunt 5 secunde: coș de 3 puncte Dykes!!!! Sala e în delir. Time-out Ploiești. 69-68.

Mai sunt 8 secunde: fault Cuic la Mack, după ce Silvășan ratase de la 3 puncte Mack bagă una. 66-68.

Minutul 40: un punct Burlacu, două Qarran. Ploieștiul e în față: 66-67. 19 secunde. Time-out Țenter.

Minutul 40: intră Thompson, iese Pesic. Thompson are 4 greșeli. Ilic a ieșit cu 5.

Minutul 39: două puncte Mack. 66-64.

Mai sunt 1,25 minute de jucat. Ploieștiul a cerut time-out. Sala freamătă. Atmosferă ca la Cluj - superbă!

Minutul 38: slam-dunk Dykes!!! 66-62

Minutul 38: Westrol îi aduce pe ploieșteni lângă noi, 64-62.

Minutul 37: două coșuri de trei: provoacă Fometescu, răspunde Qarran: 64-60

Minutul 37: curg punctele de la libere pentru oaspeți; Blidaru, una marcată, Szijarto, două. 61-57

Minutul 36: Burlacu înscrie o dată de la libere; 61-53.

Au intrat Pesic și Thomson, au ieșit Chetreanu și Krstanovic.

Minutul 34: Mack are două libere. Una marcată: 61-52. Krstanovic - 4 greșeli!

Dykes are 18 puncte, Silvășan, 12. Dincolo, Burlacu și Westrol au câte 15.

Minutul 34: 3 puncte Szijarto, 61-51

Time-out Țenter. Suntem avantajați la greșeli personale: trei oameni importanți de la CSU au câte 4: Burlacu, Szijarto și Westrol! La noi aare 3 doar Zoki!

Minutul 33: încă două puncte Ilic, 61-48

Minutul 33: Silvășan înscrie 3 puncte, Ploieștiul bagă două puncte pe mâna lui Ilic: 61-46

Minutul 32: Dykes face 58-44! 14 puncte avans pentru clujeni și e ultimul sfert!

Minutul 31: Ploieștiul pleacă în viteză. Coș Westrol. 55-44.

Sfertul al treilea s-a încheiat cu un clar 18-7 pentru clujeni.

Minutul 30: Chetreanu bagă în coș una din cele două aruncări libere: 55-42. Szijarto ratează la celălalt panou o aruncare de 3 puncte.

Reintră Fometescu, iese Pop

Minutul 30: o liberă din două Krstanovic, 54-42

Minutul 30: Pop, două libere, 53-42

Minutul 30: Cuic marchează de două ori de la libere, 51-42

Minutul 30: Țenter îl aruncă în joc pe micuțul Pop, în locul lui Fometescu

Minutul 29: Szijarto marchează 3 puncte și face 49-42

Minutul 28: încă două libere Silvășan, 49-39. Cuic îi ia locul lui Dykes.

Minutul 25: Dykes este faultat. Marchează de două ori: 41-35

Minutul 24: Pesic este faultat la 3 puncte și are 3 aruncări libere. Marchează două: 39-35.

O mulțime de greșeli și ratări, nu se marchează nimic în primele minute.

Dykes ratează prima aruncare a reprizei.

A început sfertul al treilea. Suntem în teren cu Fometescu, Cuic, Dykes, Pesic, Thompson.

Până la pauza mare, lucrurile merg bine. Au început să ne intre aruncările de 3 puncte. Scorul reprizei: 25-17. Dykes are 12 puncte marcate, Fometescu, 8, iar Cuic, 6. Coșgheterul meciului e momentan Burlacu, cel care totalizează 15 puncte. Westrol are și el 9 puncte.

Minutul 20: final dramatic de sfert. Dykes ratează două libere, apoi Szijarto aruncă de la 3 puncte și ratează și el. Se încheie 37-35.

Minutul 19: un punct Cuic, de la libere, 37-35
Minutul 19: două coșuri de 3 puncte ale oaspeților, Westrol și Szijarto. 36-35

Minutul 18: suntem pe val: Pesic înscrie 3 puncte! 36-29. Putem să batem Ploieștiul, e clar!

Minutul 18: Dykes reușește și el un slam-dunk, 33-29

Minutul 18: slam-dunk Burlacu. Fault tehnic Pesic. Burlacu punctează și de la libere: 31-29

Arnautovic cere time-out și îl introduce pe Szijarto

Minutul 17: coș de 3 pucte Fometescu!!! 31-26

Minutul 16: două coșuri consecutive pentru clujeni: Dykes și Cuic. 28-26

Marcel Țenter cere time-out și îl schimbă pe Krstanovic cu Pesic

Minutul 16: Westrol și Burlacu marchează fiecare câte un coș. 24-26

Minutul 15: Mack aduce două puncte pentru ploieșteni, 24-22

Minutul 14 - Înscrie Fometescu, apoi Dykes marchează două puncte și ajunge la 8, în total; scorul este 24-20

Minutul 13: Silvălan înscrie pentru 20-18, dar Ilic readuce egalitatea

Minutul 12: incredibil! Cuic reușește încă un coș de 3 puncte și Clujul egalează la 18!

Minutul 11: sfertul al doilea începe perfect pentru clujeni, cu un coș de 3 puncte marcat de Fometescu: 15-18

A început sfertul al doilea; e multă tensiune în Sala Sporturilor. Rămâneți pe ziuadecj.ro să urmăriți desfășurarea evenimentelor în derby-ul României.

Primul sfert se încheie cu un avantaj serios luat de ploieșteni, 12-18. Publicul este nemulțumit de unele decizii ale arbitrului Ciulin. Se strigă ”Hoții!”. Clujenii au ratat mult în primul sfert, atât de la 3 puncte, cât și din căciulă.

Burlacu e coșgheterul primei părți, cu 10 puncte. Kyndall Dykes are 6 puncte marcate.

Minutul 10: două libere Burlacu, 12-18

Minutul 10: ploieștenii înscriu prin Westrol și e 12-16

Minutul 9: două aruncări libere ale lui Burlacu readuc oaspeții în avantaj, 12-13

Minutul 8: Clujul revine în meci: 12-11. Dykes e omul momentului - are 6 puncte, adică jumătate din cele marcate de echipa sa

Minutul 7: ploieștenii trec în avantaj: 8-11

Minutul 6: ”U” conduce cu 8-6

După două minute, scorul este 3-2 pentru "U" Mobitelco.

A început meciul. în sală asistă aproximativ 2.000 de persoane, între care 15 fani ploieşteni