Bergodi, echilibrat după ce "U" Cluj a pierdut Cupa României: "Așa e fotbalul, nu le pot reproșa nimic jucătorilor"

Bergodi, echilibrat după ce "U" Cluj a pierdut Cupa României: "Așa e fotbalul, nu le pot reproșa nimic jucătorilor"
| Foto: FC Universitatea Cluj

Antrenorul "studenților" rămâne încrezător în șansele echipei sale în cursa pentru titlu, după ce primul trofeu al sezonului a ajuns la Craiova.

Adaugă ZCJ.ro ca sursă preferată în Google

Universitatea Cluj a pierdut în fața oltenilor finala Cupei României, scor 0-0, 6-5 la loviturile de departajare, însă Cristiano Bergodi rămâne echilibrat. Antrenorul susține că presiunea s-a mutat acum pe CS U Craiova în cursa pentru titlul din Superligă și e încrezător în șansele elevilor săi la meciul din Bănie.

"Așa e fotbalul, nu le pot reproșa nimic jucătorilor. La penalty-uri am marcat de cinci ori, nu a fost loterie, nu a marcat Iulian, dar nu am ce să-i reproșez. Ei au controlat, dar nu și-au creat ocazii. După ce ai pierdut finala Cupei mergi în Bănie pentru finala campionatului. Important e să facem un meci bun. Încercăm să ridicăm moralul.

Asta e viața unui jucător, a unui antrenor, a unui club. Trebuie să știm să pierdem. Păcat, meciul a fost echilibrat. Ei au jucători buni, împing bine pe benzi, nu pot să le reproșez nimic băieților mei. Presiunea e pe Craiova. Duminică nu vor fi penalty-uri. Campionatul se poate prelungi cu o săptămână.

Ei trebuie să ne bată. Dacă reușesc, jos pălăria, dar avem și varianta egalului. E presiunea pe ei. Au moral bun, noi suntem puțin așa, dar ăsta e fotbalul, nu putem face o tragedie", a transmis italianul, conform Digisport.

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .