BC Timișoara – U-BT 86-90. Două din două pentru elevii lui Silvășan

| Foto: u-bt.ro

Clujenii au câștigat în Banat, la primul meci în deplasare, din acest sezon al Ligii Naționale.

Partida din Sala Sporturilor Constantin Jude a început echilibrat, iar ambele echipe s-au succedat la conducerea jocului. În ultimele minute ale sfertului elevii lui Mihai Silvășan s-au distanțat pe tabelă, iar scorul după primele 10 minute a fost 25-22.

Sfertul secund s-a desfășurat după aceleași coordonate. Deși gazdele au forțat și chiar au preluat conducerea pe tabelă, U-BT a revenit repede în joc. Clujenii au reușit un parțial de 6-3 și au intrat în avantaj la cabine, scor 52-46.

După pauză, tot “studenții” au fost cei care au controlat partida. Profitând de jocul bun și de eficiența la aruncările de trei puncte, clujenii nu au mai cedat controlul partidei. Înainte de ultimul sfert scorul era 71-67.

Diferența de două posesii în favoarea elevilor lui Silvășan s-a menținut în cea mai mare parte a ultimelor 10 minute. Deși la jumătatea sfertului gazdele au preluat conducerea, experiența clujenilor s-a dovedit decisivă, iar “studenții” s-au impus cu 90-86.

Cei mai buni marcatori ai echipei U-BT au fost Dykes (20 de puncte, 6 recuperări), Kuti (16 puncte, 4 recuperări) și Rasic (15 puncte, 1 assist). Următorul meci al clujenilor va fi împotriva Stelei. Partida se va desfășura vineri, 19 octombrie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.