Barcelona - Real 5-0! Răzbunare totală pentru Guardiola VIDEO

Messi l-a surclasat pe Ronaldo, iar Guardiola, pe Mourinho. A fost un 5-0 ireal, după o prestație cu faze luxuriante a Barcelonei. ziuadecj.ro v-a oferit în timp real acest mare eveniment al fotbalului planetar.
Premieră în presa online clujeană: ziuadecj.ro a transmis live text meciul dintre cele mai valoroase echipe ale planetei, Barcelona și Real Madrid.

Pentru că întâlnirea a fost difuzată în România doar de o televiziune care nu are acoperire naţională, ziuadecj.ro a decis să vă ofere în timp real cele mai importante momente ale jocului.

Faptul că inițiativa a fost un succes este dovedit de cele peste 1.300 de citiri din timpul partidei. Mulțumiri!

BARCELONA - REAL MADRID 5-0

Marcator: Xavi 10, Pedro 18, Villa 55, 57, Jeffren 90+1

Barça: Valdés - Alves, Piqué, Puyol, Abidal - Busquets, Xavi (87 Keita), Iniesta - Pedro (87 Jeffren), Messi, Villa (76 Bojan). Antrenor: Pep Guardiola.

Real Madrid: Casillas - Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo (59 Arbeloa) - Xabi, Khedira - Cristiano Ronaldo, Özil (46 Lassana Diarra), Di María - Benzema. Antrenor: Jose Mourinho.

Arbitru: Eduardo Iturralde González

Eliminare: Ramos 90+2

Vezi cometariul meciului, invers cronologic:

Final de meci. El Clasico duce Barcelona pe primul loc; înainte de meci, catalanii aveau un pasiv de un punct. A fost o partidă în care catalanii au jucat perfect, iar Realul a părut doar un adversar de miuță cules de pe stradă.

O vorbă și despre Messi: a avut o bară în prima parte, apoi s-a stins. După pauză, și-a reaprins beculețele. A pasat decisiv la ambele goluri ale lui Villa și a mai avut câteva momente excepționale. Nu a fost totuși omul meciului. Villa și Xavi sunt principalii candidați.

Minutul 90+2: ce urât! Ramos îl lovește intenționat pe Messi. Până să fie eliminat, Ramos a dat de pământ și cu Puyol

GOOOOOL Barcelona! 5-0!
Greșit. Abia în minutul 91 este răzbunare totală. Noul intrat JEFFREN marchează din centrarea unui alt puști venit de pe bancă, Bojan

Răzbunarea lui Guardiola este completă. Mourinho îi barase, în primăvară, cu Inter Milano, drumul spre un nou trofeu Champions League.

Minutul 87: Guardiola îi retrage și pe ceilalți doi marcatori ai serii, după Villa. Standing ovation. 100.000 de fani sunt în delir

Minutul 80: corner pentru Real, Puyol ia și un galben pentru o intervenție dură. Asta e tot ce primește formația madrilenă

Minutul 77: Bojan are o nouă fază, șutează, dar Casillas se opune

Minutul 76: Villa iese în aplauzele întregii asistențe, a intrat Bojan, care la prima fază putea înscrie, dar s-a împiedicat

Minutul 74: încă un fault tare, încă un galben pentru Real. Khedira

Minutul 73: și Ramos ia galben, după ce Villa l-a păcălit în tușă. E de înțeles frustrarea madrilenilor, care se uită la pasele repetate ale adversarilor, la devierile lor cu ”călcâiul”, ba mai iau și mingi printre picioare, și nu pot face nimic.

Minutul 71: Carvalho oprește cu mâna o minge care îl viza pe Messi, scăpat singur spre poartă. Primește doar galben, merita mai mult

Barcelona scoate la iveală o tiki-taka model nou, cu îmbunătățiri, căreia nici Mourinho nu-i poate face față. Real atinge mingea din când în când

Minutul 65: Barca se joacă. Busquets l-a văzut pe Casillas ieșit și a încercat să îl păcălească de la jumătatea terenului. Se prea poate însă ca Iker să fi ”dat momeală” colegului său de națională

Statisticienii au serios de lucru. Când a fost ”The Special One” umilit ultima dată, în acest hal?

GOOOOL Barcelona! 4-0!
Minutul 57: nu e meci, e măcel. Realul e doar sparring pentru Messi, care i-a trimis o pasă genială lui VILLA pentru un scor care îl face de râs de Mourinho

GOOOOOOL Barcelona! 3-0!
Minutul 55: Pasă la întâlnire Messi, VILLA șutează cu sete la colțul lung și îl bate pe Casillas

Minutul 51: fault și galben Xabi Alonso, după un contact cu Busquets

Minutul 48: Villa are o ocazie uriașă, după o nouă minge care a semănat cu o bilă de biliard. Devierile au adus balonul la atacantul Barcei, dar Casillas a blocat

Se reia meciul de pe Camp Nou. Mourinho a mutat primul: a scos un mijlocaș ofensiv, Ozil, a băgat unul defensiv, Diarra.

Este pauză. Un meci cu de toate, mai puțin cu goluri ale Realului.

Minutul 36: Pepe îl plachează pe Messi, scăpat pe contraatac, și este avertizat

Minutul 35: lovitura liberă este executată de Ronaldo, mingea nu prinde cadrul porții

Minutul 34: fault și cartonaș galben pentru Villa, la 30 de metri de poarta proprie.

Minutul 31: o fi fost asta o strategie a lui Mourinho? Ronaldo l-a împins pe antrenorul Barcelonei, Guardiola. Cât pe ce să se ia toți jucătorii la bătaie. Ronaldo și Valdez, ieșit foarte nervos din poartă, au primit galbene. Vom vedea dacă acest moment îi va scoate din mână pe catalani...

Pe teren sunt 11 dintre campionii mondiali din vara aceasta. Opt sunt în roșu și albastru, ceilalți joacă la Real

Minutul 27: Casillas s-a revanșat. L-a blocat pe Pedro, scăpat singur spre poartă

GOOOOOOOL Barcelona! 2-0!
Minutul 18: Villa manufacturează o minge pe stânga și îi pune pe tavă o minge lui PEDRO, în fața porții goale. Exact cum spuneam: Casillas aree viață grea. El a atins mingea, dar nu a putut-o reține.

Fazele se succed rapid, parcă am vedea un meci de FIFA 2011, pe calculator. Greu să fii fundaș, îngrozitor să fii portar la un asemenea meci.

Minutul 12: Angel Di Maria șutează, Valdez acoate greu

GOOOOOOOL Barcelona! 1-0!
Minutul 10: XAVI profită de un ricoșeu fericit și îl lobează pe Casillas

Minutul 6: bară Messi!!! Argentinianul a lobat mingea dintr-o poziție imposibilă, mingea a lovit bara laterală și s-a întors în teren. Casillas era bătut. Primul număr de magie al meciului.

Minutul 3: prima acțiune de poartă o are însă Real Madrid, centrarea lui Ronaldo, de pe dreapta, fiind prinsă de Valdez, care s-a accidentat ușor