Andrea Petkovic, a doua favorită a turneului, continuă aventura la Winners Open 2021

| Foto: looksport.ro

Jucătoarea din Germania s-a calificat în turul secund al competiției WTA 250, datorită abandonului Alexandrei Dulgheru.

După un prim set pe care l-a câștigat cu 6-3, Andrea Petkovic conducea cu 4-1 în setul al doilea, însă abandonul Alexandrei Dulgheru a scurtat partida. Astfel, favorita cu numărul 2 a turneului Winners Open 2021 va evolua în turul secund.

În cel de-al doilea meci de simplu al serii, Seone Mendez a reușit a doua victorie a zilei. După ce a câștigat în calificări împotriva Irinei Fetecău, australianca a trecut și de Jana Fett, scor 6-2, 6-2.

Pe tabloul de dublu, perechea Panova/Wachaczyk a trecut de Kuzmova/Rosolska, scor 6-2, 6-2. Mai mult, perechea Bondar/Eikeri a învins în duelul cu Grammatikopoulo/Zimmermann, scor 6-1, 6-3.