A doua victorie a sezonului pentru handbalistele Universității Cluj. “Studentele” au scăpat de ultima poziție în clasament

| Foto: facebook.com/FederatiadeHandbal

Formația condusă de Alin Bondar a reușit un succes în fața lui AHCM Slobozia, scor 27-22, și le-a predat ialomițencelor “lanterna roșie” în LIga Florilor.

Încă din startul jocului din Sala Sporturilor “Horia Demian”, clujencele au preluat inițiativa și au controlat partida. Chintoan&Co. au mărit constant ecartul față de echipa oaspete, iar la pauză, scorul era 12-7. Și la revenirea de la cabine jocul a fost controlat de clujence, care au ajuns chiar și la 10 goluri diferență. Elevele lui Alin Bondar au suferit o cădere la intrarea în ultimele 10 minute, însă au reușit să obțină victoria, scor 27-22.

Cele mai bune marcatoare ale Universității Cluj au fost Necula (10 goluri), Moraru (6 goluri) și Chintoan (5 goluri).