66 de minute cu scor alb, ploaie de goluri pe final. ”U” Cluj a spulberat-o pe CS Iernut

Universitatea Cluj a bifat o nouă victorie în Liga a III-a. Elevii lui Adrian Falub s-au impus cu 5-0 pe terenul lui CS Iernut, sâmbătă, într-un meci din etapa a noua.

Înainte de start s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului jucător, antrenor și conducător al Universității Cluj, Dan Anca. Vineri s-au împlinit 12 ani de când acesta a plecat să dribleze printre stele. Apoi a început partida. Deși părea un adversar ușor, formația mureșeană a rezistat mai bine de o repriză. Takacs pătrunde în careu, mingea ajunge la Goga, care trage în brațele lui Crăciun (21).

Se ivesc alte două șanse. Crăciun respinge de sub transversală șutul lui Goga, iar la următorul atac Hațiegan ratează ținta, din preajma careului mic (31). 0-0 după primele 45 minute. Tabela mai rămâne intactă încă 17 minute, iar într-un final "U" explodează.

Prima lovituă îi aparține lui Dorin Goga (66). Nu trece mult și Vali Lemnaru majorează avantajul (74). Incredibil, e 3-0 (76). Tot Lemnaru. Gabriel Giurgiu își trece și el numele pe lista marcatorilor, cu o execuție de la punctul cu var (78). Rezultat final 5-0. Ultimul marcator? Cine altul decât Lemnaru (86).

Elevii lui Adrian Falub au ajuns la 17 puncte și urcă pe a treia treaptă a podiumului. Primele două poziții din Liga a III-a sunt ocupate de Performanța Ighiu și Metalurgistul Cugir (ambele cu câte 19 puncte). CS Iernut coboară pe ultimul loc, rămănând cu doar 2 puncte.

CS Iernut - Universitatea Cluj 0-5 (0-0)

Au marcat: Goga (66), Lemnaru (74, 76, 86), Giurgiu (78 - penalty)

"U" Cluj: Albuț - Takacs, Onicaș, Abrudan, Manu - Giurgiu (C), Micaș - Hordouan, Goga, Ursu - Hațiegan. Antrenor: Adrian Falub

Rezerve: Dinu - Chiș, Ionescu, Hîmpea, Moldoveanu, Lemnaru, Trancă

Stadion: Iernut, județul Mureș