“U” a dresat “câinii” în “Ştefan cel Mare”

“U” a dresat “câinii” în “Ştefan cel Mare”
Echipa clujeană a spulberat orice scenariu gândit de “cârcotaşii de serviciu” şi a învins liderul Dinamo Bucureşti cu 4-3, chiar pe terenul “alb-roşiilor”.
Universitatea trage tare pentru statutul de revelaţie a sezonului. Clujenii au învins aseară cu un incredibil 4-3 pe Dinamo Bucureşti, chiar în “Groapă” şi au ajuns la a treia victorie consecutivă şi la al patrulea meci fără înfrângere. Eroul “studenţilor” a fost tocmai fostul idol al dinamoviştilor, Claudiu Niculescu, autor al unei “duble” la Bucureşti.

Niculescu şi Lemnaru în faţă, Boştină purtător de banderolă şi Matache în poartă. Patru dinamovişti pentru neliniştea lui Ioan Andone a pregătit Marian Pană aseară, în faţa liderului campionatului, Dinamo Bucureşti. Surpriza a venit însă pe bancă, acolo unde vedeta din Liga a II-a, Gabriel Machado, nu a prins nici măcar lotul, urmărind meciul din tribuna oficială. Acolo unde, din nou, a luat loc Mihai Stoica, semn că instalarea fostului manager general al Unirii Urziceni în postul de conducător al Universităţii este doar o chestiune de timp.

Săptămâna care a precedat meciul a avut ca principal punct de discuţie, când a venit vorba despre confruntarea dintre Dinamo şi “U”, trecutul dinamovist al jucătorilor, antrenorilor şi al finanţatorului Florian Walter. “Studenţii” au încercat din start să infirme orice speculaţie, aruncându-se în atac. Mendy a centrat bine din partea stângă, dar Delgado a întors prost, deşi Lemnaru aştepta să deschidă scorul. Până la urmă, clujenii au dat lovitura prin cel mai iubit “U”-ist de către dinamovişti, Claudiu Niculescu (17).

Atacantul a transformat impecabil o lovitură liberă din lateral stânga, cu largul concurs al lui Naumovski, simplu spectator. “Clau-gol” s-a ţinut de cuvânt şi nu s-a bucurat. Avantajul “Şepcilor roşii” n-a ţinut decât cinci minute, Adrian Cristea restabilind egalitatea cu un şut de la 25 de metri, care a prins gazonul şi l-a păcălit pe Matache. “U” era în corzi, iar “câinii” au muşcat din nou, după nici două minute. Marius Niculae a centrat în careu, Matache a rămas îngheţat pe linia porţii, iar cel mai scund jucător de pe teren, Gabi Torje, a înscris cu o lovitură de cap, de lângă Mendy, unul dintre cei mai slabi jucători ai primei reprize.

Cei care au jucat la pariuri că se vor marca multe goluri în primul mitan şi-au frecat mâinile de bucurie, pentru că “U” a lovit din nou în minutul 30. Dinamoviştii au gafat incredibil în apărare, Delgado a interceptat şi i-a pasat în faţa porţii lui Lemnaru, unde fostul dinamovist a culcat doi jucători gazdă şi a înscris în poarta goală. Festivalul de goluri şi-a atins punctul culminant după încă şase minute, când “U” a dat lovitura primei reprize. Delgado a pătruns impetuos pe banda dreaptă, deschis perfect de Boştină, şi l-a făcut pe Naumovski să scoată din nou mingea din poartă. “U” a tras cu dinţii de rezultat şi, spre deosebire de jocul cu Oţelul, a intrat în avantaj la pauză.

“Studenţii” au început la catedră repriza secundă, iar Lemnaru putea închide meciul, dar a trimis total aiurea, cu capul, după o centrare perfectă a lui Unguruşan. “Câinii” au ieşit înfometaţi din cuşti şi au luat cu asalt poarta lui Matache. Daniel Munteanu le-a dat emoţii colegilor cu câteva respingeri aiurea, din mijlocul careului, iar Matache a rămas înţepenit pe linia porţii la şutul lui Adrian Cristea (52). Golul plutea în aer, cum sună o clasică expresie de lemn, iar acesta a venit, dar în poarta lui Dinamo. Unguruşan, după o minge primită de la Tobă, a centrat perfect pentru Claudiu Niculescu şi i-a dat ocazia fostului dinamovist să nu se bucure nici la cea de-a doua sa reuşită a meciului.

Andone a aruncat tot ce a avut mai ofensiv pe bancă, renunţând la Kone, Niculae şi fundaşul Bazzi şi trimiţându-i în luptă pe Dănciulescu, Alexe şi Cătălin Munteanu. “U” a ţinut de minge, aşa cum nu a făcut-o în faţa Oţelului, iar dinamoviştii s-au pierdut cu firea în faţa careului clujean. Claudiu Niculescu a fost la un pas să înscrie golul campionatului, dar “semi-foarfeca” sa a lovit un fundaş bucureştean.

Finalul a fost pe muchie de cuţit. Clujenii, pe cât de siguri păreau pe ei, nu au ştiut să se replieze în ultimele minute, iar N’Doye l-a învins pe Matache cu un şut de la 25 de metri, la care portarul clujenilor n-a mai avut ce face. Gazdele s-au năpustit în atac, dar soarta partidei nu a mai putut fi modificată. “U” învinge pentru prima dată în “Ştefan cel Mare” după 30 de ani şi are trei victorii consecutive în acest sezon al Ligii I. Clujenii au urcat până pe locul şase în Liga I şi au două săptămâni pentru a pregăti meciul din etapa următoare, de acasă, cu Gloria Bistriţa.


Comenteaza