Vești bune de la Pfizer! Pastila sa anti-COVID reduce cu aproape 90% spitalizarea şi decesul
- Scris de Ziua de Cluj
- 14 Dec 2021, 16:50
- Sănătate
- Ascultă știrea

Grupul farmaceutic american Pfizer a confirmat marţi că antiviralul său reduce cu aproape 90% spitalizarea şi decesul persoanelor cu risc.
Cele mai noi date arată că pastila reduce cu aproape 90% spitalizarea şi decesul persoanelor cu risc, dacă este administrată în primele zile după apariţia simptomelor, potrivit unor teste clinice, relatează AFP.
Studiul a fost realizat pe un număr de 2.246 de pacienţi cu risc mare de a face o formă gravă de Covid-19 și confirmă rezultate preliminare anunţate la începutul lui noiembrie. Pfizer anunţă, de asemenea, că tratamentul este eficient și împotriva tulpinii Omicron.
Pastila anti-COVID de la Pfizer, care ar putea fi comercializată sub numele de Paxlovid, combină un antiviral nou numit nirmatrelvir și un altul mai vechi numit ritonavir.