Continuă scandalul pozelor publicate de Lasconi. BEC a respins plângerea lui Nicușor Dan: „Fotografiile false vor circula libere în continuare”

Continuă scandalul pozelor publicate de Lasconi. BEC a respins plângerea lui Nicușor Dan: „Fotografiile false vor circula libere în continuare”
| Foto: news.ro

Primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidat la alegerile prezidențiale, spune că 'fotografiile false' publicate de lidera USR, Elena Lasconi, vor circula libere în continuare, după ce Biroul Electoral Central i-a respins plângerea.

'Mulțumim BEC pentru consecvență. Fotografiile false vor circula libere în continuare, ca toate celelalte fake news-uri despre mine', a scris Nicușor Dan, pe Facebook.

BEC a respins, vineri, plângerea formulată de Nicușor Dan, care reclama faptul că pe Facebook, Instagram și TikTok au fost publicate materiale 'cu nerespectarea legislației' în domeniul electoral. BEC și-a argumentat decizia prin faptul că materialele sunt etichetate în conformitate cu dispozițiile legislației naționale. Biroul Electoral Central a menționat și faptul că nu dispune de mijloace specifice organelor de specialitate care au competența certificării autenticității imaginilor.

'BEC constată că postările din mediul online reclamate cuprind fotografiile la care se face trimitere în plângere, fără însă a putea trage concluzia certă afirmată în cuprinsul acesteia, în sensul că 'imaginile sunt false, modificate digital'', se arată în decizia Biroului Electoral Central.

Joi seara, Elena Lasconi, candidată la prezidențiale, a publicat o serie de fotografii prin care sugerează că ar fi existat o întâlnire a contracandidaților săi Nicușor Dan și Victor Ponta cu generalul Florian Coldea.

Vineri dimineața Nicușor Dan a depus plângere penală împotriva Elenei Lasconi, la DIICOT, pentru alterare de conținut informatic.

Comenteaza