Maraton pentru viață! 12 transplanturi în doar 4 zile la Cluj

Maraton pentru viață! 12 transplanturi în doar 4 zile la Cluj

Medicii din Cluj-Napoca au salvat, în doar câteva zile, viața a 12 pacienți, în urma unor transplanturi de ficat și rinichi, realizate la începutul acestei luni.

Început de octombrie de bun augur, la Cluj! La Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal și la Institutul Regional de Gastroenterologie - Hepatologie „Prof. Dr. Octavian Fodor” din Cluj-Napoca s-au realizat în doar câteva zile, 12 transplanturi,  din care 10 renale și 2 hepatice. Aceste transplanturi, și nu numai, au fost posibile în urma a șase prelevări de organe și țesuturi, realizate în București, Timișoara și Baia Mare.

Astfel, pe 3 octombrie a avut loc o prelevare multiorgan la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara de la un bărbat de 57 ani, aflat în moarte cerebrală. În urma acestei intervenții au fost efectuate: două transplanturi renale, beneficiari fiind o femeie de 57 de ani și un bărbat de 48 de ani, la Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal Cluj, un transplant hepatic unei femei de 39 de ani la Institutul Regional de Gastroenterologie-Hepatologie „Prof. Dr. Octavian Fodor” Cluj-Napoca și un transplant de cornee la Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice Bucuresti.

Pe 4 octombrie la Spitalul Judetean de Urgenta "Dr Constantin Opris" Baia -Mare" s-a realizat prelevarea de la un bărbat de 71 de ani, aflat în moarte cerebrală. În urma acesteia s-au efectuat două transplanturi renale la ICUTR Cluj, beneficiare fiind două femei cu vârste de 63 ani și un transplant hepatic la IC Fundeni la un bărbat de 67 de ani.

Pe 6 octombrie tot la Baia Mare a mai avut loc o prelevare de la un donator aflat în moarte cerebrală, în urma căreia s-au realizat două transplanturi renale la ICUTR Cluj la pacienți cu vârste de 56, respectiv 68 ani, un transplant hepatic la IRGH la un bărbat de 62 de ani. De asemenea, la Timișoara, pe 6 octombrie a avut loc o prelevare de la un donator în moarte cerebrală, în vârstă de 52 de ani, în urma căreia au fost efectuate: două transplanturi renale la Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal Cluj la pacienți în vârstă de 55, respectiv 63 ani și un transplant hepatic la Institutul Fundeni la o femeie de 64 ani.

Iar pe 7 octombrie la Baia Mare a mai avut loc o prelevare de la un donator aflat în moarte cerebrală, în urma căreia s-au realizat două transplanturi renale la ICUTR Cluj la doi pacienți cu vârste de 48, respectiv 49 ani, și de cornee la Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice Bucuresti.

Agenția Națională de Transplant transmite că aceste operații au fost posibile în urma unor "gesturi de altruism din partea unor familii care, în cele mai grele momente au avut puterea de a spune DA pentru viață. Mulțumim din suflet familiilor donatoare pentru acest gest suprem de compasiune și echipelor medicale din toată țara pentru efortul incredibil!"

Comenteaza