Șase morți după coliziunea a două elicoptere la Rio de Janeiro: printre victime s-ar afla și cântărețul Oliver Tree
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 15:36
- Stiri Externe
- Ascultă știrea
O tragedie aviatică a avut loc duminică dimineață deasupra cartierului Recreio dos Bandeirantes, în zona de vest a metropolei Rio de Janeiro, unde două elicoptere s-au ciocnit în zbor, provocând un accident soldat cu victime și un incendiu de amploare.
Potrivit informațiilor preliminare, unul dintre aparate transporta cinci persoane, iar celălalt avea doar pilotul la bord. Impactul a fost devastator, iar autoritățile locale au raportat că nu ar exista supraviețuitori, însă bilanțul final urmează să fie confirmat oficial.
Una dintre aeronave s-a prăbușit într-o zonă folosită ca parcare pentru vehicule electrice, declanșând un incendiu care a cuprins aproximativ 20 de mașini. Cel de-al doilea elicopter s-a prăbușit la circa 100 de metri distanță, iar resturi ale aparatelor de zbor au fost împrăștiate pe o suprafață extinsă, conform Tvrinfo.ro.
Martorii spun că au văzut aparatele de zbor în flăcări înainte de impactul cu solul, iar intervenția pompierilor și a echipelor de salvare a durat aproximativ o oră pentru stingerea incendiului.
Forțele Aeriene braziliene au deschis o anchetă pentru a stabili cauzele exacte ale coliziunii, considerată deja una dintre cele mai grave tragedii aviatice recente din regiune.
În ceea ce privește identitatea victimelor, unele relatări din presa internațională au vehiculat nume neconfirmate oficial, inclusiv cel al artistului american Oliver Tree și al creatorului de conținut argentinian Gaspar Prim (cunoscut online ca Gaspi). Aceste informații nu au fost însă confirmate de autorități sau de surse oficiale la acest moment.
Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească atât circumstanțele coliziunii, cât și identitatea exactă a persoanelor implicate.


