Victor Rebengiuc va primi Trofeul de Excelență Comedy Cluj 2014
- Scris de Ziua de Cluj
- 06 Oct 2014, 15:58
- Eveniment
- Ascultă știrea

Evenimentul va fi marcat prin proiecția specială a filmului din anul 1981, De ce trag clopotele, Mitică?, în regia lui Lucian Pintilie, programat vineri, 17 octombrie, de la ora 18:30 la Cinema Victoria în prezența maestrului Rebengiuc.
Actor de o versatilitate incredibilă, multicolor și profund, teluric și subtil, cu o experiență de peste 50 de ani în teatru și film, Victor Rebengiuc este o figură marcantă în dezvoltarea culturii românești. Tipătescu, Apostol Bologa, Tănase Scatiu, Iancu Pampon, Ilie Moromete sau Niki Ardelean sunt doar câteva din seria rolurilor memorabile.
Celebrul actor a jucat pe scenele teatrelor bucureștene alături de Leopoldina Bălănuţă, Olga Tudorache şi George Constantin în proiectele experimentale ale lui Radu Penciulescu ("Doi pe un balansoar", "Tango" sau "Richard al II-lea"). Actorul de teatru Victor Rebengiuc a putut experimenta în creații solide latura tragică ("Lungul drum al zilei către noapte"), dramatică ("Un tramvai numit dorință") și comică ("O scrisoare pierdută"). A colaborat cu nume mari ale teatrului românesc: Liviu Ciulei, Andrei Șerban sau Alexandru Dabija.
Interzis timp de 10 ani în perioada comunistă, filmul lui Lucian Pintilie se bazează pe piesa „De-ale Carnavalului" a lui I.L. Caragiale și exploreză universul micii burghezii meschine, măcinată de nimicuri și aventuri sentimentale. Victor Rebengiuc apare într-o distribuție de excepție alături de Gheorghe Dinică, Mariana Mihuț, Tora Vasilescu și Ștefan Iordache.
"Festivalul Internațional de Film Comedy Cluj" este organizat de Fundația Europeană pentru Cultură Urbană.