Foto Părintele Alexandru Ghenț înmormântat astăzi la ora 12:00, la Biserica „Sfânta Treime” din Feleacu / Slujbă oficiată de Înaltpreasfințitul Andrei Andreicuț
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 11:38
- Eveniment
- Ascultă știrea
Slujba de înmormântare a Părintelui Arhimandrit Alexandru Ghenț va avea loc joi, de la ora 12:00, la Biserica „Sfânta Treime” din Feleacu, fiind oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei Andreicuț.
Primarul comunei Feleacu, Gabriel Costea, a transmis un mesaj de condoleanțe, dar și un anunț important privind serviciile funerare ale Părintelui Arhimandrit Alexandru Ghenț.
”Comunitatea noastră se va despărți cu profundă tristețe de cel care a fost un sprijin de neclintit pentru fiecare suflet aflat în nevoie, un om apreciat și iubit de noi toți.
Ținând cont de faptul că slujba de înmormântare va avea loc mâine (joi, 25 iunie - n.red), iar numărul credincioșilor care doresc să îi aducă un ultim omagiu va fi foarte mare, estimăm că zona bisericii va fi extrem de aglomerată, în special în intervalul orar 11:00–14:00.
Pentru ca toate activitățile să se desfășoare în condiții de deplină siguranță și respect, adresăm comunității următoarele rugăminți:
Folosirea rutelor alternative și prudență în trafic
În măsura posibilităților, conducătorii auto care au drum în zona bisericii în cursul zilei de mâine sunt rugați să manifeste o atenție sporită și, dacă este posibil, să aleagă rute alternative pentru a evita blocajele și aglomerația.
Deplasarea fără autoturisme
Locuitorii care trăiesc în proximitatea bisericii și care vor participa la serviciile funerare sunt rugați să se deplaseze pe jos, renunțând la utilizarea autoturismelor personale. Locurile de parcare vor fi extrem de limitate, iar prioritatea noastră este menținerea căilor de acces libere pentru siguranța tuturor.
Vă mulțumim pentru înțelegere, pentru spiritul civic și pentru respectul acordat memoriei părintelui nostru paroh în aceste momente grele.
Primăria Comunei Feleacu își exprimă profundul regret pentru pierderea părintelui nostru paroh, un om de o bunătate rară și un membru de neînlocuit al comunității. Dumnezeu să îl odihnească în pace și să îi așeze sufletul în lumina Veșniciei!”, a transmis Primăria comunei Feleacu.
CITEȘTE ȘI: Doliu în Arhiepiscopia Clujului. A murit starețul Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu



















