“Oamenii de fier” de pe lacul Beliș. Cine a câștigat competiția

Câștigătorii celor două probe de triatlon de sâmbătă: half-ironman și olimpic

Concursul de half-ironman Endurance, care are loc pe lacul Beliș – Fântânele, și-a desemnat câștigătorii. De asemenea, au fost premiați laureații de la proba de triatlon olimpic.

Primii clasați pe podiumul de la triatlon half-ironman masculin au fost, în ordine, Zsombor Deak, Szabolcs Kovacs și Andrei Dudu. La triatlon olimpic masculin medaliile de aur, argint și bronz și le-au adjudecat Hunor Beres, Eugen Hancu și Marius Cîmpean.

Clubul Orca din Cluj-Napoca a organizat, la sfârşitul săptămânii, cea de a patra ediție a seriei de competiţii sportive marca Endurance, la Beliş, în judeţul Cluj.

Sâmbătă au fost programate probele de triatlon pe distanţă olimpică şi de half-ironman, iar duminică, maratonul de înot pe distanţele de 10.000, 5.000 şi de 2.500 m. La start s-au înscris 300 de sportivi, amatori și profesioniști.

Circulația auto a fost restricționată pentru desfășurarea competiției. Traficul auto a fost închis pe Drumul Național nr. 1R, de la km 29 (Complexul Turistic Beliș Fântânele, zona barajului) pâna la km 43 (Poiana Horea).

De asemenea, accesul de pe drumurile adiacente înspre porțiunea de drum închisă - inclusiv dinspre Mărișel – a fost interzisă în intervalul de competiție. Concursurile sunt include în calendarul Federației Române de Triatlon.