Mihnea Blidariu şi-a lansat cartea "cu cântec": vecinii au chemat Poliţia FOTO VIDEO

Mihnea Blidariu şi-a lansat cartea
Lansarea cărţii cunoscutului solist rock Mihnea Blidariu (Luna Amară) a fost pe punctul de a nu mai avea loc, după ce chiriaşii imobilului unde avea loc evenimentul au chemat Poliţia. Motivul - lansarea de carte include un recital rock şi are loc în gangul unei clădiri din centrul oraşului.
"Am fost nevoiţi să chemăm Poliţia pentru că numai ce ne-am trezit cu o formaţie în curte", explică pentru ziuadecj.ro Daniel Roşadi (28 ani), care locuieşte într-un apartament din curtea imobilului împreună cu tatăl său. Aceştia au formulat astăzi o reclamaţie şi le-au cerut poliţiştilor şi poliţiştilor comunitari să intervină şi să anuleze concertul. "Nivelul maxim de zgomot, prevăzut de lege, e depăşit", a spus Roşadi.

Administratorul imobilului, Livia Doboş, spune că cei doi chiriaşi sunt reclamagii notorii. "Nu pot face nimic în clădirea asta pentru că tot primesc reclamaţii. Pentru ce am câştigat imobilul? Ei au reclamat pentru că aşa sunt învăţaţi, să reclame în fiecare zi", le-a spus Doboş poliţiştilor chemaţi la faţa locului. Aceasta, împreună cu organizatorii concertului, le-au prezentat poliţiştilor documentele şi aprobările necesare organizării concertului, astfel că evenimentul a început, cu o întârziere de un sfert de oră. Concertul este programat să se încheie la ora 18.

Concertul este prilejuit de lansarea primului roman al cunoscutului solist rock Mihnea Blidariu, de la Luna Amară. Cartea este intitulată "Playlist", vorbeşte despre "sfârşitul lumii în România" şi este structurată pe capitole care poartă numele unor piese cântate de trupe rock cunoscute. Piesele respective sunt, de altfel, puse în scenă în această seară de Blidariu la voce şi de trupa Chilli Fammili.

"Nu se putea un eveniment Luna Amară fără Poliţie. A devenit un obicei în ultimii zece ani", le-a spus Blidariu celor prezenţi la concert. Artistul se referă la un incident de la un concert susţinut în 2003 de Luna Amară la un festival din centrul municipiului Cluj-Napoca. Atunci, solistului i-a fost "tăiat" microfonul de către sunetist, în timpul concertului, iar motivul invocat de organizatori a fost instigarea la violenţă. În decursul anilor, însă, Luna Amară a avut mai multe incidente cu Poliţia.

"Acum e lansarea oficială, vom avea alta şi în Bucureşti în 27 octombrie în Club A, iar cartea se va găsi şi la concertele pe care le avem în acest an, pentru 15 lei", a spus Blidaru pentru ziuadecj.ro.Vezi aici ce a mai spus Blidariu despre carte pentru ziuadecj.ro.

  


Comenteaza