Începe vaccinarea antituberculoză a nou-născuţilor

Începe vaccinarea antituberculoză a nou-născuţilor

Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Cluj va primi în această săptămână 28.000 de doze de vaccin împotriva tuberculozei pentru nou-născuţi. Vaccinurile provin dintr-un lot de un milion de doze achiziţionat săptămâna trecută  de Ministerul Sănătăţii Publice (MSP) cu ajutorul Fondului Naţiunilor Unite pentru Copii.

 

 “28.000 de doze ne vin şi miercuri le vom avea în depozitul DSP Cluj. Noi am vaccinat copiii născuţi în februarie, martie şi aprilie pentru că am primit o donaţie de vaccinuri din Ungaria”, a declarat Mihai Moisescu, directorul adjunct al DSP Cluj. Potrivit acestuia, cu ajutorul vaccinurilor din Ungaria au fost imunizaţi aproximativ 2.000 de nou-născuţi.

 

“Am avut de recuperat trei luni la vaccinare. în Cluj sunt 650 de naşteri pe lună. Vaccinarea se va face în maternităţile unde s-au născut copiii”, a adăugat Moisescu.

 

Vaccinul împotriva tuberculozei  este inclus în calendarul naţional de imunizare al MSP şi este gratuit. Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Cantacuzino a rămas fără licenţă de producere a vaccinurilor în 8 februarie. Măsura a fost luată de Agenţia Naţională a Medicamentului pentru că institutul nu respecta normele europene de producere a vaccinurilor. Bugetul alocat de MSP pentru achiziţia milionului de vaccinuri antituberculoză a fost de 81.723 de dolari.

 

Comenteaza