Final de drum pentru o rețea de traficanți de droguri din Cluj: 16 persoane implicate. Substanțele erau vândute în prezența minorilor

Final de drum pentru o rețea de traficanți de droguri din Cluj: 16 persoane implicate. Substanțele erau vândute în prezența minorilor
| Foto: ipj cluj

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Cluj, au destructurat o rețea de trafic de droguri de mare risc și substanțe psihoactive care acționa în județul Cluj.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 2023 – octombrie 2025, 16 persoane (11 bărbați și 5 femei) ar fi procurat, deținut și vândut droguri de mare risc, precum 3CMC și 4CMC, dar și substanțe psihoactive, între care 4BMC, 3MEC și alte compuși din categoria catinonelor sintetice. Dozele ar fi fost comercializate cu 100 de lei bucata.

Din datele obținute de anchetatori reiese că o parte dintre suspecți ar fi vândut substanțele interzise chiar în prezența unor minori, membri ai familiilor lor.

Pe parcursul investigațiilor, polițiștii au efectuat 17 percheziții domiciliare, în urma cărora au fost descoperite și ridicate droguri de mare risc și substanțe psihoactive porționate și ambalate pentru vânzare, un cântar de precizie, obiecte cu urme de substanță, sume de bani în lei și euro, precum și alte probe relevante pentru cauză.

În urma descinderilor din 23 octombrie 2025, procurorii D.I.I.C.O.T. au dispus reținerea a 13 persoane. Pentru 8 dintre acestea, a fost înaintată Tribunalului Cluj propunerea de arestare preventivă, iar pentru una care se sustrage urmăririi penale a fost solicitată arestarea în lipsă. Alte 5 persoane au fost plasate sub control judiciar pentru 60 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș, serviciilor de combatere a criminalității organizate din Sălaj, Maramureș și Bistrița-Năsăud, al Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, al Secției Regionale de Poliție Transporturi Cluj, precum și al jandarmilor din cadrul Grupării Mobile Cluj-Napoca și Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj. De asemenea, un echipaj canin din cadrul Direcției Regionale Vamale Cluj a participat la operațiune.

Comenteaza