Video FĂRĂ manele la BT Arena. Clujenii critică decizia: „Formă de excludere care îi vizează pe oameni, nu muzica” / „Interzicerea lor într-un spațiu public nu e un gest neutru”
- Scris de Oana Doroșenco
- azi, 11:57
- Eveniment
- Ascultă știrea
Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, cunoscută ca BTarena, interzice concertele de manele din programul său începând cu anul 2026.
Decizia a venit după peste zece ani de activitate intensă, perioadă în care Arena s-a impus ca unul dintre cele mai importante spații multifuncționale din România, găzduind competiții sportive, concerte și diverse evenimente de divertisment. În cei 11 ani de activitate, BTarena a găzduit peste 1.200 de evenimente și a atras 8 milioane de spectatori.
„Nu am avut concerte de manele și nici nu plănuim să avem. Din punctul meu de vedere, Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, care este capitala evenimentelor și a sporturilor din România, rămâne o instituție de cultură, atât sportivă cât și în ceea ce privește evenimentele artistice. Fiind un loc de referință pentru municipiul Cluj-Napoca, dorim să aducem evenimente de calitate care să aducă un plus imaginii orașului pe care îl reprezentăm cu mândrie”, a declarat recent Ionuț Rusu, directorul BTarena, la podcastul Horia Nasra.
„Formă de excludere care îi vizează pe oameni, nu muzica”
Decizia a generat însă reacții diverse în comunitatea clujeană. Un internaut a scris pe grupul de Facebook Clujul Civic că „interzicerea manelelor într-un spațiu public nu este un gest neutru”.
„Indiferent dacă ascultăm sau nu manele, interzicerea lor într-un spațiu public nu este un gest neutru. În România, acest gen muzical este asociat constant cu romii, cu clase sociale joase și cu o serie de stereotipuri negative. În momentul în care apare public mesajul «fără manele», el nu mai ține doar de preferințe culturale, ci transmite o formă de excludere care îi vizează pe oameni, nu muzica. Ăsta este motivul pentru care îmi exprim îngrijorarea. Vorbim despre un spațiu administrat de autorități publice, iar astfel de decizii riscă să adâncească diviziuni și să legitimeze prejudecăți deja existente. Cred că e nevoie de o discuție onestă și responsabilă pe această temă, inclusiv din perspectiva incluziunii și a mesajelor pe care le transmite administrația”.
În același timp, pe rețelele sociale au apărut opinii care susțin decizia conducerii Sălii Polivalente.
„În principiu, fiecare proprietar face ce vrea în casa lui. E foarte bună ideea să excludă genul ăsta de manifestări. Pentru că implicit blochează accesul oamenilor needucați. Dacă vrei îți pot arăta imagini (de după concert) cu locul de desfășurare a unui concert cu Alex de la Orăștie sau și altă locație, la nici 40 de km după un concert cu Compact și Altar. Ghici care e diferența? și la ambele evenimente s-a consumat alcool de toate felurile și mâncare”.
„Dacă interzic manelele, trebuie să fie invocată - foarte clar legea care prevede așa ceva. Primăria nu funcționează în baza unor preferințe muzicale sau spirituale. Nu sunt fan manele, dar legea trebuie respectată. Deci: care lege interzice manelele?”.
În replică, un alt comentator a explicat situația din perspectiva unui organizator de evenimente.
„Bănuiesc că nu ai citit articolul sau mă rog nu ai ascultat podcastul de la care a apărut asta. A și spus-o persoana respectivă că nici nu au solicitat organizatorii unor astfel de evenimente să rezerve sala. Poți să o privești din perspectiva ta ca excludere, discriminare, hai să facem scandal pe subiect să facem zgomot artificial. Sau o poți privi prin prisma faptului că spectatorii acelui gen nu vor sta pe scaune și atunci nu prea se pretează sala la așa ceva să plătești atâta spațiu și să iei doar partea de teren unde să pui și scena și bar și tot și să vinzi bilete mai scumpe și să ajungi să nu fie profitabil. Plus că există anumite locuri preferate de artiști. Nu e ca și cum nu îi lasă cineva să cânte, ba chiar dimpotrivă nici nu verifică nimeni sumele din dedicații :)) E plină țara, chiar și Clujul de manele, deci hai să nu mai băgăm un subiect nou de scandal, avem deja destule”.
Alți clujeni consideră că „nu este o excludere generală, ci doar dintr-un singur spațiu”.
„Am tot stat să mă gândesc la acest gest. Cred că depinde puțin de framing cultural. Să explic: nu este o excludere generală, ci doar dintr-un singur spațiu. La filarmonică e indiscutabil că nu vor fi manele - e un spațiu pentru alte genuri de muzică. Probabil asta se încearcă și aici. Și mi se pare ok, sincer. Cât timp nu se interzice peste tot, iubitorii genului au suficiente locații în care să-l asculte. Sunt de acord cu riscurile. Însă nu cred că sunt atât de mari - cei care ascultă manele nu cred că dau bani pe un bilet la sala polivalentă. Ascultă acasă - sau, dacă sunt mai ok financiar - își cheamă lăutarii și își organizează propriile evenimente”.
Unii susțin că măsura nu este una discriminatorie, ci o simplă preferință managerială.
„Eu sunt de acord cu ei, nu cu voi și nu este un gest de excludere, ci o preferință”.
Alții invocă motive de siguranță și protecția publicului.
„N-ați înțeles, manelele atrag un public needucat, distrugător și în general, în timp, alungă celălalt public care aduce veniturile unei entități care se bazează pe aceste venituri pentru continuarea activității”.
„Măsura țintește probleme concrete de siguranță la concerte (violență, alcool), nu etnia, ci riscurile dovedite care îi afectează pe toți, și asta în spații publice întreținute cu bani din bugetul local. Că violența este asociată adesea cu o etnie anume, asta e altă discuție, dar în principiu e problema lor, nu a noastră, să și-o rezolve. Dacă vrei manele, mergi în locații private, nu transforma arena într-un ring de scandaluri”.











