Contabila Druţă, care a adus ADRNV în pragul falimentului, rămâne după gratii
- Scris de Nicoleta Nap
- 30 Aug 2012, 13:19
- Eveniment
- Ascultă știrea

Cosmina Druţă a fost arestată în 3 august, la propunerea procurorilor Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) Cluj, sub acuzaţia de înşelăciune, spălare de bani şi fals. Druţă, spun anchetatorii, a devalizat conturile Agenţiei de Dezvoltare Regională Nord Vest (ADRNV) şi ale Institutului Regional pentru Cercetare, Educaţie şi Transfer Tehnologic (IRCETT SA), instituţii la care era angajată pe funcţia de contabilă. Prejudiciul dovedit până în momentul de faţă este de 1,8 milioane de euro, rezultând din activitatea infracţională desfăşurată de Cosmina Druţă începând din anul 2010, însă, în urma continuării cercetărilor s-a constatat că aceasta a început să sustragă bani încă din 2009. Astfel, paguba creată de contabilă se ridică la suma de 2,4 milioane de euro.
Ieri, avocata Cosminei Druţă a cerut revocarea măsurii arestului preventiv, însă magistraţii Tribunalului Cluj au decis că se impune menţinerea ei, în continuare, după gratii. Hotărârea instanţei a fost atacată cu recurs, care se va judeca la Curtea de Apel Cluj.
Tot ieri au avut loc noi audieri la DNA Cluj în acest dosar. „Ieri au fost audiate la DNA persoane despre care se presupune că ar fi ajutat-o pe Cosmina Druţă în activitatea ei infracţională", a declarat pentru ziuadecj.ro avocatul Anatol Pânzaru, care reprezintă ADRNV în acest caz.
Druţă este acuzată că a transferat ilegal suma totală de 7.667.212,88 lei (1,8 milioane de euro) din conturile celor două instituţii la care era angajată în calitate de contabilă, banii ajungând la firma Vangher SRL, pe care aceasta o deţine şi o administrează împreună cu soţul ei, cercetat, la rândul său, de procurori, însă în stare de libertate. Firma Vangher SRL administrează cafeneaua Tabu de pe strada Moţilor, iar spaţiul a fost cumpărat de Druţă din bani furaţi, acuză DNA. Din banii pe care i-a sustras, Druţă a cumpărat 35 de apartamente în Floreşti, pe care le-a vândut ulterior. În momentul în care a fost arestată, procurorii au găsit doar două apartamente nevândute de contabilă.