Păsări de pe trei continente, în expoziţie la Cluj

Păsări de pe trei continente, în expoziţie la Cluj
Imagini inedite surprinse pe parcursul a cinci ani în America de Sud, Africa de Est şi Europa sunt expuse până la sfârşitul anului la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară (USAMV).

"M-am gândit să fac un cadou de sfârşit de an colegilor de la USAMV, nu e prima expoziţie pe care o organizez. Călătoresc mult şi, ca hobby, fac şi multe poze", a explicat Andrei Daniel Mihalca, lector la USAMV şi autor al expoziţiei. Cele 37 de exponate se află în holul Institutului pentru Ştiinţele Vieţii din campusul instituţiei şi înfăţişează păsări din zone ca Delta Dunării, Argentina, Kenia sau Uganda. "Am vrut să fac iniţial o expoziţie cu fotografii cu animale, dar mi-am dat seama că am surprins foarte multe păsări. Poate în viitor voi face expoziţii şi cu alte animale", a adăugat fotograful.

Expoziţia este deschisă până la sfârşitul lui decembrie. Despre publicul aşteptat să admire exponatele, Mihalca a spus că s-a gândit "că în decembrie avem raportul rectorului, alegeri şi toată universitatea se va perinda prin acest hol din diverse motive".

 

 

Comenteaza