BT Leasing simplifică plățile facturilor datorită tehnologiei oferite de Finqware: direct din cont, fără card sau numerar
- Scris de Ziua de Cluj
- 28 Mai 2025, 13:59
- Economie
- Ascultă știrea

BT Leasing și fintech-ul Finqware anunță o premieră în rândul companiilor de leasing din România: plata facturilor de leasing direct din contul bancar, inițiată prin link personalizat.
Peste 100.000 de plăți sunt realizate lunar prin BT Leasing.
Opțiunea de plată este implementată gradual, în decurs de câteva luni. Implementarea a început cu facturile de avans și va fi urmată de cea pentru facturile lunare și de cele recurente.
Ce înseamnă această noutate pentru clienții BT Leasing:
- Plăți simplificate la maxim;
- Eliminarea erorilor deoarece nu mai este nevoie de introducerea manuală a detaliilor;
- Urmărirea stadiului de procesare a plăților în aplicația de mobile/internet banking;
- Încasarea rapidă a fondurilor;
- Siguranță maximă, plățile fiind autorizate direct în platforma băncii din care este efectuată plata.
Soluția este implementată cu tehnologia FinqLink, care folosește capabilități avansate de open banking pentru a transforma modul în care companiile procesează încasările. Aceasta permite reconcilierea automată a încasărilor prin integrarea completă a datelor din ordinul de plată în sistemele BT Leasing. Corelarea plăților cu facturile se face fără expunerea datelor sensibile și pe baza autentificării multiple.
„Pentru BT Leasing, implementarea noii soluții de plată reprezintă un avans în digitalizare, automatizare, reducerea semnificativă a costurilor operaționale și un pas înainte privind experiența oferită clienților. Ne-am dorit pentru ei o soluție modernă, sigură și eficientă, care să simplifice procesul de plată. Finqware ne-a oferit exact acest lucru, tehnologie bazată pe open banking, cu beneficii atât pentru clienți, cât și pentru BT Leasing” - Ionuț Morar, Director General
BT Leasing.
„Colaborarea cu BT Leasing confirmă direcția în care se îndreaptă plățile moderne: simplitate, viteză, siguranță. FinqLink este o soluție construită special pentru companiile care emit facturi și care vor să elimine fricțiunile din procesul de încasare. Ne bucurăm să contribuim la accelerarea digitalizării în leasing-ul din România și avem încredere că BT Leasing va inspira și alți jucători din industrie” - Cosmin Cosma, CEO Finqware.
BT Leasing, Banca Transilvania și Salt Bank sunt companiile Grupului Banca Transilvania care folosesc platforma Finqware.