Video Bogdan Pivariu, despre cel mai mare parc comercial din Transilvania care se face la Florești: „Aduce aproximativ 400 de locuri noi de muncă/Traficul, dispersat”
- Scris de Oana Doroșenco
- azi, 13:29
- Economie
- Ascultă știrea

Floreștiul va avea cel mai mare parc comercial din Transilvania.
URBANO GROUP a obținut autorizațiile de construcție necesare pentru demararea lucrărilor la Parcul Comercial URBANO SHOPPING & LIVING din Florești, care va găzdui galerii comerciale, magazinele Hornbach și Selgros, dar și un concept inedit de fast-food hub de tip drive-thru. Investiția este de peste 100 de milioane de euro.
Bogdan Pivariu, primarul din Florești, invitat la ZIUA LIVE, a precizat că noul parc comercial va aduce în zonă aproximativ 400 de noi locuri de muncă și de asemenea, va ajuta și la descongestionarea traficului.
„În Florești se dezvoltă cel mai mare parc comercial construit în Transilvania. Parcul comercial aduce între 400 - 500 de locuri de muncă. De asemenea, sunt convins că traficul va fi dispersat, pentru că cei care voiau să beneficieze de anumite servicii din ceea ce va fi acolo erau nevoiți să meargă până în Cluj-Napoca. Totodată, parcul comercial aduce și locuri de HoReCa, locuri de retail-uri mari.
În viziunea noastră în ceea ce privește noul PUG, avem un drum paralel cu drumul național care este străpuns prin sensuri giratorii, unul dintre ele este chiar la parcul comercial. În jumătatea proprietății parcului comercial este un drum paralel care are menirea de a-i aduce pe cei care vin în această zonă de industrie ușoară, nepoluantă și de a-i scoate în mai multe locuri de pe DN și a le asigura un flux paralel cu DN-ul”, a explicat Bogdan Pivariu.
Prima etapă a proiectului URBANO SHOPPING & LIVING (2025 - 2026) va integra peste 30 de retaileri într-un mix optim format dintr-o galerie comercială multi-brand (14.900 mp GLA), un retailer de bricolaj - Hornbach, un hipermarket cash&carry - Selgros, un supermarket și un fast-food hub de tip drive-thru care va reuni cele mai importante nume din domeniu într-un concept inedit pentru regiunea Transilvaniei.
A doua fază a proiectului (2026 - 2028) va aduce un concept unic pentru piața din România: un mix atractiv de retail, servicii comunitare și centru de divertisment pentru familie, care va oferi diverse experiențe culturale, de edutainment și agrement, o zonă de sport interioară și în aer liber, servicii de ospitalitate și evenimente, dar și alte funcțiuni orientate către comunitate.
Componenta verde este o prioritate în dezvoltările URBANO, în proiect regăsindu-se un mix de soluții cuimpact în responsabilitatea față de mediu și confortul comunității: peste 5 ha de spații verzi (din care 3,8 ha spații verzi vor fi amenajate în Etapa 1 a proiectului), managementul apei pluviale în integrare cu zone de iazuri și sistemele de irigații, management energetic eficient și performant, soluții de producție a energiei din surse regenerabile, accesibilitate cu ajutorul mijloacelor de transport în comun, stații de încărcare pentru biciclete și mașini electrice, acces velo și pietonal la culoarul verde-albastru metropolitan de-a lungul Someșului.