Foto Parcul Armătura, punct de atracție pentru clujeni în primul weekend de după inaugurare
- Scris de Ziua de Cluj
- 24 Iul 2023, 13:07
- Administraţie
- Ascultă știrea

Clujenii au ieșit în număr mare să se relaxeze, în weekend, în Parcul Armătura, care a fost inaugurat săptămâna trecută.
Parcul Armătura a fost deschis oficial publicului în urmă cu exact o săptămână, pe 17 iulie, după finalizarea lucrărilor de modernizare pe o suprafață de 3,25 ha.
Parcul cuprinde malul stâng al Someșului Mic (în zona străzilor Traian și Oașului) și malurile pârâului Nadăș, în zona de confluență cu Someșul.
Principalele lucrări incluse în proiect au vizat plantarea a 205 noi arbori și 236 arbuști, instalarea de stații de încărcare pentru biciclete/trotinete electrice, sistem de iluminat cu tehnologie LED, mobilier urban modern, zone de joacă și terenuri de sport (2462 mp), precum și extinderea infrastructurii pietonale (1765,2 metri liniari) și ciclistice (457,1 metri liniari) pe malurile râului.
(sursa foto: Facebook/Municipiul Cluj-Napoca
De asemenea, în următoarea perioadă vor mai fi amplasate locuri de joacă pentru copii, bănci suplimentare, precum și aparate de fitness. Primarul Emil Boc a promis că va ține seama și de cerințele clujenilor pentru acest parc.
„După finalizarea recepției, pe banii primăriei, în urma discuțiilor cu clujenii, vom implementa câteva dintre cerințele acestora: mai multe bănci, în special cu spătar, și un loc de joacă pentru copii mai mici. Toate acestea sunt comandate", a spus primarul Emil Boc, vineri, la ZIUA LIVE.
Până una-alta, Primăria Cluj-Napoca se laudă cu succesul pe care l-a avut parcul în acest prim weekend de după inaugurare, postând peste 120 de fotografii din nou-inaugurata locație de relaxare pentru clujeni.
Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei