Apare o școală nouă în cartierul Gruia

Apare o școală nouă în cartierul Gruia

Urbaniștii municipiului au dat aviz favorabil pentru un PUD Schimbare destinație corp C1 din locuință semicolectivă în imobil cu funcțiunea de învățământ, amenajări exterioare. Este o revenire a proiectului în CTATU. 

Proiectul este amplasat în cartierul Gruia, pe strada Cetății nr. 2, într-o zonă de locuințe cu regim redus de înălțime.  Potrivit documentației urbanistice, inițiatorii propun transformarea unei locuințe semicolective existente într-o școală privată cu ciclu gimnazial, fără modificări structurale, de volum sau de regim de înălțime. Activitatea educațională este gândită într-un format restrâns, pentru maximum 15 elevi, într-un cadru adaptat metodologiei Montessori.

Accesul auto și pietonal se face din strada Cetății, fără intervenții asupra circulației sau a conformației parcelei.

Față de varianta respinsă, noul în noul proiect s-a renunțat la cele 2 locuri de parcare prevăzute inițial și s-au amenajat două zone exterioare de relaxare și sport (ping pong). Arhitecții din comisie au avut comentarii legate de POT, de spațiile verzi, de avizele de la ISU sau sanepid, însă primarul Emil Boc ''le-a cerut să caute formele legale acceptate pentru realizarea acestui imobil educațional și nu imobiliar, axat pe profit''. În sală au fost prezenți atât investitorii, cât și părinți și vecini care au susținut proiectul și au demonstrat și susținerea Inspectoratului Școlar Județean Cluj. 

Proiectul a fost elaborat de biroul Metric Space Architecture, iar beneficiarul este societatea BFK din Florești. Potrivit datelor publice, BFK este deținută majoritar de Kocsis Alexandru, cu o participație de 80%, asociat alături de Duhanes Victor-Daniel.

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .