Peste 1 milion de lei pentru dirigenţia de şantier la tramvai

Peste 1 milion de lei pentru dirigenţia de şantier la tramvai
Primăria a scos la licitaţie serviciile de dirigenţie de şantier pentru modernizarea liniei de tramvai. Contractul este estimat la peste 1 milion de lei, iar licitaţia va avea loc în 28 martie.

Dirigintele de şantier pe care municipalitatea doreşte să-l contracteze pentru a superviza modernizarea liniei de tramvai va avea sarcini atât în etapa de pre-construcţie (de la semnarea contractului de lucrări şi până la data începerii execuţiei), în cea de organizare de şantier, cât şi în cea de execuţie de lucrărilor. Primăria a fixat licitaţia pentru serviciile de dirigenţie de şantier pe 28 martie, când va avea loc deschiderea ofertei.

 

Contractul are o valoare estimată între 1 milion şi 1,2 milioane de lei. Garanţia de participare la această procedură este de 10.000 de lei, iar garanţia de bună execuţie este de 5% din valoarea contractului fără taxa pe valoarea adăugată, iar durata contractului a fost fixată la 24 de luni. Municipalitatea a organizat în 11 februarie o licitaţie electronică pentru modernizarea liniei de tramvai, proiect pentru care instituţia a accesat o finanţare europeană. Potrivit edilului Sorin Apostu, au participat la procedură opt societăţi, iar în prezent ofertele depuse de acestea sunt în evaluare.

Comenteaza